Een aantal luisbestrijdingsmiddelen, waaronder Movento, heeft vanaf woensdag 15 april een tijdelijke noodtoelating voor 120 dagen gekregen in België. Op Fytoweb verscheen de aankondiging die in de sector positief is ontvangen.
Vooral voor telers in de openlucht is de tijdelijke noodtoelating welkom, legt Ilse Leenknegt uit bij VILT. Ilse is adviseur sla bij het Proefstation voor de Groenteteelt in Sint-Katelijne-Waver.
Een kanttekening plaatst ze ook. Bij de noodlating mag Movento maar een keer per teelt worden gebruikt; dat zal in veel gevallen niet volstaan, denkt zij. Vroeger konden telers het middel twee keer inzetten per teelt. Veel telers hebben hun heil ook gezocht in een phytodrip-behandeling. Plantenkwekerij D'Hondt-Willaert voert zo'n behandeling voor steeds meer telers uit. Met dank aan die behandeling zijn slaplanten de eerste twee weken beter beschermd tegen luis.
In Nederland kwam de hele slaketen afgelopen najaar bijeen om over de crisissituatie te praten. Een directe oplossing voor het bladluisprobleem is er niet. De optie 'vrijstelling voor Movento' werd ook hier besproken. Er was echter twijfel of het zover komt. De algemene trend is dat de sector, en niet alleen de slateler, het met steeds minder chemische gewasbeschermingsmiddelen moet doen. Nederland heeft nog geen noodtoelating aangekondigd voor slatelers. Wel voor tulpentelers, ter bestrijding van de tulpengalmijt.