U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

App icon
FreshPublishers
Openen in de app
OPENEN

Fruitprijzen stijgen, maar groenten-, en met name, aardappelprijzen dalen

Consumentenprijzen van vers fruit blijven stijgen. De consumentenprijzen van de andere productgroepen dalen, in lijn met het algemene prijsinflatiecijfer voor voedingsmiddelen van het CBS. Dit blijkt uit de tweemaandelijkse toelichting op de voedselprijzenmonitor van Wageningen Social & Economic Research en het CBS.

© Agrimatie

In de eerste twee maanden van 2026 toonden de consumentenprijzen een diffuus beeld. De winkelprijzen van onder meer vers fruit bleven stijgen, terwijl de prijzen voor aardappelen een sterke daling lieten zien (-5%). Voor de overige productgroepen waren beperkte dalingen waarneembaar. De prijzen van onder andere verse groenten lieten een daling zien van circa 2%.

De prijsontwikkeling van voeding had een neerwaarts effect op de ontwikkeling van de inflatie in de afgelopen maanden. In februari 2026 lag het prijsinflatieniveau 1,2 procent hoger dan een jaar eerder. In januari was dit nog 2,0 procent.

© Agrimatie

Aardappelprijzen dalen door groot overaanbod en zwakke vraag
De prijzen van aardappelen zijn in 2026 sterk gedaald door een uitzonderlijk groot aanbod en tegenvallende vraag. De consumentenprijsindex daalde in februari naar 106 punten, ruim lager dan een jaar eerder, terwijl de af-boerderijprijs zelfs instortte naar 78 punten – het laagste niveau sinds de coronaperiode.

De oorzaak ligt vooral in hoge oogsten door een grotere teelt in Europa en goede groeiomstandigheden. Tegelijk is de internationale vraag zwak door concurrentie uit onder andere China en India. Daardoor blijven grote voorraden over, en worden aardappelen soms zelfs als veevoer of voor biogas gebruikt.

© Agrimatie

Ook de verwerkende industrie voelt de druk: minder verwerking, lagere inkoopprijzen en dalende contractwaarden. Toch blijven consumentenprijzen relatief stabiel door contracten en verwerkingskosten, die een dempend effect hebben. De sector, van telers tot verwerkers, zit daardoor in een moeilijke balanssituatie met lage marktprijzen, dalende exportgroei en een structureel overschot, wat naar verwachting nog enige tijd kan aanhouden.

Bron: WUR Agrimatie

Publicatiedatum:

Gerelateerde artikelen → Zie meer