De supermarkt op wielen, noemen ze zich, maar met een volledig andere operatie en een eigen beloningssysteem voor medewerkers dat de supermarkt-cao niet volgt, maar die voor e-commerce. Het gerechtshof bepaalde in juni 2025 dat Picnic wel aan de supermarkt-cao gebonden is. Picnic-oprichter Michiel Muller wijst met een beschuldigende vinger naar de traditionele supermarkten en zegt dat zij de doelpalen tijdens de wedstrijd hebben verzet. "Puur om een nieuwe speler in een oude mal te dwingen. Onze processen, met hubs, technologie en data, vragen juist om een moderne aanpak", aldus de topman.
© Picnic
Sinds de start van Picnic in 2015 met zes elektrische wagentjes in Amersfoort is het bedrijf gegroeid naar 4.500 voertuigen in drie landen. Er werken inmiddels 20.000 mensen verspreid over Nederland, Duitsland en Frankrijk. Michel Muller: "We zijn trots op onze mensen en op wat we samen mogelijk maken, elke dag opnieuw. Sinds onze start in 2015 vullen we het werkgeverschap zo goed mogelijk in, dat wil zeggen: fatsoenlijke beloning, eigen werving (gericht op volwassenen), na twee jaar een vast contract, en sinds 2020 de cao e-commerce - met breed draagvlak."
"Toch blijft over het laatste de discussie oplaaien. In het huidige debat dat wij samen met pure e-commerce bedrijven zoals Picnic Technologies, Flink en Crisp voeren, over de vraag welke cao voor wie zou moeten gelden, is het goed een aantal dingen op een rijtje te zetten."
Het speelveld is al ongelijk
"Supermarkten werken in hun winkels grotendeels met jongeren die een jeugdloon verdienen. Daarmee verlagen ze hun loonkosten aanzienlijk. Wij bouwen op volwassen medewerkers die structureel een hoger uurloon ontvangen en geen vakkenvullers of kassamedewerkers."
De doelpalen zijn verzet tijdens de wedstrijd
"In 2019 oordeelde de rechter dat Picnic niet onder de supermarkt-cao viel. Daarna werd door de supermarkten de definitie in de cao aangepast, puur om nieuwe spelers in een oude mal te dwingen. Onze processen – met hubs, technologie en data – vragen juist om een moderne aanpak."
Een eigen cao, samen ontwikkeld
"Sinds 2020 hebben wij al een eigen cao, samen met onze medewerkers en de sector gemaakt. Daarmee bieden we meer zekerheid, betere lonen en ruimte voor zeggenschap. En met een recente verlenging die door 80% van alle medewerkers in de sector werd gesteund. Onder die cao vallen wij nu."
Hij besluit: "Wij geloven dat innovatie en ondernemerschap bijdragen aan groei, werkgelegenheid en duurzaamheid in Nederland. Alleen als bedrijven de ruimte krijgen om te vernieuwen, kunnen we samen bouwen aan een sterke economie en meer keuze voor klanten. De komende jaren blijven we investeren, groeien en samenwerken met Nederlandse partners en maakbedrijven. Want met innovatie werken we aan het toekomstig verdienvermogen van Nederland en Europa."
Bron: LinkedIn