
Rusland wil tweezijdige oplossing pootgoedverbod
Met betrekking tot het invoerverbod van pootaardappelen heeft Dijksma een pleidooi gehouden om dit verbod op te heffen. Zij heeft toegezegd bereid te zijn extra technische informatie te sturen en Russische inspecteurs uit te nodigen voor een audit van het fytosanitair systeem in Nederland. Mocht er geen zicht komen op spoedige oplossing van de problematiek met de Europese Unie, dan is de Russische Federatie bereid om naar een bilaterale oplossing met Nederland te zoeken. Daarbij is verwezen naar een soortgelijke oplossing als gekozen bij de uitbraak van de EHEC-bacterie in 2011.
Zuivel
Recente inspectie in de zuivelsector geleid heeft bij Rusland geleid tot twijfels over de rol en verantwoordelijkheid van de privaatrechtelijke organisatie Centraal Orgaan voor Kwaliteitsaangelegenheden in de Zuivel (COKZ) bij het afgeven van veterinaire certificaten door de Nederlandse Voedsel en Warenautoriteit (NVWA). De Russische autoriteiten zijn van mening dat ingevolge internationale verdragen dit een publiekrechtelijke bevoegdheid betreft. Er werd benadrukt dat dit gevolgen kan hebben voor de export naar de Russische Federatie. Dijksma heeft in de gesprekken benadrukt dat Nederland hecht aan een goede uitvoering van internationale verdragen en dat inspecties zorgvuldig plaatsvinden. Zij heeft aangegeven bereid te zijn om in de kwestie een vergelijkbare oplossing te vinden zoals dat destijds ook bij Plantkeur heeft plaatsgevonden. Daarmee kan het knelpunt voor Rusland worden opgelost.
INFRA-project
Tijdens het bilaterale overleg met Federov kwam de al eerder door de Russische autoriteiten geuite wens aan de orde om het INFRA-project nieuw leven in te blazen. Het gaat hierbij om een project dat tijdens de Sovjettijd was opgezet ter bevordering van kleinschalige landbouw in de omgeving van Moskou. De bedoeling is om Nederlandse technologie en know-how te gebruiken om deze landbouw in de Russische Federatie verder te verbeteren. In dit verband ziet men graag dat Nederlandse boeren in de Russische Federatie gaan boeren om als voorbeeld te dienen voor Russische boeren. De Russische autoriteiten hebben toegezegd budget vrij te maken om dit verder vorm te kunnen geven.
Lees de brief van Dijksma hier.
Publicatiedatum:
Ook onze nieuwsbrief ontvangen? | Klik hier
Ander nieuws uit deze sector:
- 2023-01-27 "Smaak van het Jaar"-prijs voor Princesa Amandine aardappel
- 2023-01-26 Uitvoer Oekraïense aardappelen naar EU mogelijk, maar niet op korte termijn
- 2023-01-26 McCain verhoogt contractprijzen met 30-40%
- 2023-01-25 VS: door hogere prijzen meer vraag naar rode en gele aardappelen
- 2023-01-25 VK: Nieuwe aardappelrassen die resistent zijn tegen aardappelcysteaaltjes
- 2023-01-24 Britse boeren keren aardappelen de rug toe
- 2023-01-24 Exportcijfers aardappelen december
- 2023-01-23 Tekenen van herstel voor Ierse aardappelenmarkt
- 2023-01-23 "De grote vraag is wanneer Oost-Europa aan de markt komt"
- 2023-01-20 Nieuw-Zeelandse aardappelhandel blijft miljardenbusiness
- 2023-01-19 EU-aardappelcontracten 20 tot 30% hoger
- 2023-01-18 Lamb Weston verhoogt vasteprijscontract tot ruim 40%
- 2023-01-17 Beïnvloedt krimpende Russische economie de Egyptische aardappelexport?
- 2023-01-16 Honderden kilo's aardappels en uien voor carnavalsvereniging en de voedselbank
- 2023-01-11 Volumes zoete aardappelen in Egypte lopen terug
- 2023-01-11 "Het zal voor velen puzzelen worden om zo ver mogelijk in het aardappelseizoen te komen"
- 2023-01-11 Tekenen van herstel voor Italiaanse aardappelsector in januari
- 2023-01-10 "De vraag naar industriële grondstof voor de verwerkende industrie is zeer groot en zal verder toenemen"
- 2023-01-10 "Door uitbreidingen frietfabrieken komende jaren miljoen ton aardappelen extra nodig"
- 2023-01-10 Zoete aardappelseizoen in Egypte loopt ten einde