Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven
App icon
FreshPublishers
Openen in de app
OPENEN

"Door crisis in Rode Zee zullen Turkse appeltelers meer aandacht moeten besteden aan houdbaarheid"

De logistieke situatie rond de Rode Zee dwingt Turkse appelexporteurs hun plannen aan te passen om niet voor verrassingen te komen staan. Volgens Aysel Oguz, commercieel manager bij teler en exporteur Anadolu Etap, heeft het bedrijf ondanks de uitdagingen zijn marktaandeel in nieuwe markten kunnen uitbreiden.

"We zijn ons seizoen in augustus met de Gala appelen begonnen, gevolgd door Granny Smith, Braeburn, Red Delicious en Fuji. Het gros van onze appelen werd verladen voordat de logistieke crisis in de Rode Zee toesloeg. We hebben een stabiele klantenbasis die ons de mogelijkheid geeft om onze bestellingen op wekelijkse of maandelijkse basis te plannen. Een goede planning is nodig, want we zijn ook telers. Velen gaan ervan uit dat de Turkse appelen alleen naar India en het Midden-Oosten gaan, echter, dit jaar hebben we geprobeerd nieuwe markten te verkennen, zoals Latijns-Amerika, en dat ging erg goed."

Desalniettemin stelt Oguz dat exporteren naar Azië nu moeilijker, kostbaarder en simpelweg meer tijd kost door de blokkade van de Rode Zee. "De vraag naar Turkse appelen is goed, ondanks dat de transittijd in sommige gevallen met 20-30 dagen is toegenomen. Momenteel trekt de vraag vanuit India aan. Toen de invoerrechten op Amerikaanse producten in India werden verhoogd, kregen Turkse appelen een enorme boost, maar nu de tarieven weer zijn verlaagd, kunnen we daar geen voordeel meer uit halen."

Omdat de problemen nog steeds niet zijn opgelost, voelt Oguz dat telers zich moeten concentreren op de naoogst om het fruit bestand te maken tegen de langere transittijd. "De situatie in de Rode Zee is een probleem voor veel landen, niet alleen Turkije. De hele toeleveringsketen is getroffen. Alle logistieke bedrijven kijken uit naar nieuwe routes, die sneller moeten zijn dan de huidige opties. Maar telers zullen zich meer moeten richten op doeltreffende naoogstbehandeling om de houdbaarheid van het fruit te verlengen."

Natuurlijk heeft de hele situatie zijn weerslag gehad op de prijzen van de Turkse appelen. "Prijzen stijgen gewoonlijk gestaag naarmate het seizoen vordert. Echter, vanwege de hoge vrachttarieven dit seizoen, gingen de kosten ineens omhoog en dat deed de prijzen ook toenemen. Dat betekent natuurlijk niet dat de exporteurs een hogere marge krijgen, het wordt eigenlijk steeds krapper", besluit Oguz.

Voor meer informatie:
Aysel Oguz
Anadolu Etap
Tel: +90 535 366 3983 (Turkije)
[email protected]
www.anadoluetap.com

Gerelateerde artikelen → Zie meer