Het gemberaanbod in Ghana is gedaald, wat heeft geleid tot hogere marktprijzen. Een zak gember die voorheen werd verkocht voor ongeveer €15,50–€23,25, wordt nu verhandeld voor circa €155–€194. De stijging volgt op lagere oogstvolumes bij telers.
John Dumelo, viceminister van Landbouw, gaf aan dat de lagere oogst samenhangt met een ziekte die de teelt beïnvloedt. "Er is een vreemde gemberziekte die telers in de afgelopen twee jaar heeft getroffen, waardoor gember duur is geworden. De meeste telers krijgen bij de oogst slechts een beperkte opbrengst," zei hij.
De ziekte heeft de productie de afgelopen twee seizoenen aangetast, waardoor het aanbod op de markt is afgenomen. "Gember die voorheen voor € 15,50 of € 23,25 per zak werd verkocht, kost nu € 155 tot € 194. Bij het ministerie werken we aan een middel tegen deze ziekte, zodat de gemberproductie kan doorgaan en de prijzen kunnen dalen," voegde hij eraan toe.
Telers vragen om overheidssteun, omdat de opbrengsten laag blijven. Het ministerie gaf aan dat er wordt gewerkt aan het bestrijden van de ziekte en het herstel van de teelt.
De viceminister adviseerde daarnaast om op dit moment geen nieuwe investeringen in gemberteelt te doen, omdat de situatie onzeker blijft zolang de ziekte aanwezig is.
Bron: GhanaWeb