Tholen - Denktank Questionmark is na onderzoek niet tevreden over de inspanningen van supermarkten om te verduurzamen. Uit de vandaag uitgebrachte Superlijst Groen 2023, waarin ze de grootste Nederlandse supermarkten langs hun duurzaamheidslat leggen komen Ekoplaza, Lidl en Albert Heijn er het beste uit, gevolgd door Jumbo, Dirk en Aldi in de middenmoot. PLUS, na klantenonderzoek door GfK 8 keer uitgeroepen tot Meest Verantwoorde Supermarkt, is achterblijver in de Superlijst Groen. "Questionmark hanteert een benadering die niet altijd aansluit bij de werkwijze van PLUS", reageert perswoordvoorder Felicity Nieman.
Bron: Superlijst Groen
Lidl maakt inhaalslag
Vergeleken met twee jaar terug is opmerkelijk dat Lidl zich duidelijker inzet voor het milieu. Lidl rapporteert bijvoorbeeld als enige apart over de herkomst, de teelt en het transport van groenten en fruit, en over Plastic Pact-doelen. Daarnaast stelt Lidl eisen aan leveranciers om de ontbossing door palmolie tegen te gaan. Verschillen tussen marktleiders Albert Heijn en Jumbo komen onder meer doordat Albert Heijn op de winkelvloer meer doet om de consumptie van plantaardige producten te vergroten. “Supermarkten moeten boeren en tuinders helpen duurzamer te produceren. Door meer duurzame en lokale producten voor een eerlijke prijs aan te bieden en voorrang te geven aan producten met een keurmerk”, aldus Rob van Tilburg, directeur programma’s Natuur & Milieu.
Minder vlees, meer plantaardig
Wel valt op dat supermarkten transparanter zijn over de verkoop van dierlijke producten. Voor het eerst rapporteert meer dan de helft van de supermarkten over het aandeel dierlijke versus plantaardige eiwitten in de totale verkoop. Met dit inzicht kunnen supermarkten sturen op het verminderen van de verkoop van dierlijke producten en het stimuleren van de verkoop van plantaardige producten. Ekoplaza en Lidl nemen hierin de eerste stappen. Ekoplaza beperkt het aandeel rood vlees in de aanbieding tot 10 procent en Lidl plaatst plantaardige vleesvervangers tijdelijk in het schap met de vleesproducten.
Charlotte Linnebank, directeur Questionmark ziet voor alle supermarkten veel ruimte voor verbetering: “De meeste supermarkten beperken hun inzet tot beleid en doelstellingen en rapportage hierop. Weinig supermarkten voeren veranderingen door in de praktijk, waardoor natuur en klimaat er nauwelijks op vooruit gaan."
PLUS is teleurgesteld over het resultaat van het onderzoek door Questionmark. Perswoordvoerder Felicity Nieman: "Op verschillende punten komen de inspanningen van PLUS niet goed tot z’n recht. Questionmark hanteert een benadering die niet altijd aansluit bij de werkwijze van PLUS. Enkele voorbeelden hiervan zijn dat PLUS kiest voor producten uit eigen ketens, zo mogelijk uit eigen land, denk hierbij blauwe bessen, bramen en komkommers. In deze eigen ketens gelden strenge milieu eisen en ontvangen de boeren dikwijls een meerprijs. Alle bananen bij PLUS zijn bijvoorbeeld Fairtrade. Dat doet PLUS al meer dan 10 jaar en levert daarmee de grootste bijdrage aan Fairtrade van alle supermarkten. PLUS zet ook al jaren voortvarend stappen om steeds meer producten te voorzien van een Topkeurmerk. Het is de ambitie dat alle eigen merk producten, waar een Topkeurmerk op van toepassing is, daar aan voldoen. Dit doet PLUS om de (Nederlandse) landbouwketen te verduurzamen en de producent een eerlijke prijs te geven. Onlangs heeft PLUS verkondigt dat voortaan alle onbewerkte aardappelen biologisch zijn. De teler krijgt daar een meerprijs voor."
Daarnaast heef PLUS heeft op het gebied van klimaat de ambitie te voldoen aan het Klimaatakkoord van Parijs. "PLUS is lid van inkooporganisatie Superunie, een coöperatie van zelfstandige supermarktorganisaties. Circa 80-90% van de producten van PLUS wordt ingekocht via Superunie. Dit houdt in dat een groot deel van de MVO-ontwikkelingen bij PLUS via Superunie belegd zijn. Zo ook op het gebied van klimaat, scope 3. De afgelopen maanden is samen met Superunie de voetafdruk van de ketens van eigen merk producten in kaart gebracht, vervolgstap is nu dat de reductiemaatregelen worden uitgewerkt. In het verlengde hiervan doet PLUS dit voor het resterende aandeel dat PLUS zelf inkoopt."
Klik hier voor het hele onderzoeksrapport Superlijst Groen van Questionmark