De Keuringsdienst van Waarde zocht afgelopen vrijdag op nationale tv uit hoe het komt dat San Marzano-tomaten uit blik zo duur zijn. In de uitzending komt ook Leo Marcelis van de WUR voorbij om uit te leggen dat San Marzano-tomaten ook uit Nederlandse kassen komen.
De originele San Marzano-tomaat komt uit een vruchtbaar vulkaangebied. "De smaak van een tomaat wordt vooral bepaald door de meststoffen in het water. Ik kan een smaak precies zo krijgen als ik wil", legt Marcelis uit. "Doordat wij tomaten niet in de grond laten groeien, maar op steenwol, kunnen we heel precies controleren welke stoffen de plant krijgt. Zo kunnen we zelfs een tomaat van betere kwaliteit maken dan de originele San Marzano."
Koop je bij een Hollandse supermarkt verse San Marzano-tomaten? Dan heb je vaak met een Nederlandse kastomaat te maken, ontdekte de Keuringsdienst van Waarde. Opvallend genoeg zijn die vaak de helft goedkoper dan de Italiaanse variant uit blik. Hoe kan dat?
Het prijsverschil ontstaat waarschijnlijk door de streng gecontroleerde productie en D.O.P.-certificering van de ingeblikte Italiaanse tomaten. Ze worden direct na de oogst verwerkt, verpakt en vanuit Italië getransporteerd, waardoor de kosten hoger zijn. Nederlandse, verse San Marzano-tomaten worden lokaal in kassen geteeld en zijn niet D.O.P.-gecertificeerd, een keurmerk met een Italiaanse naam: Denominazione di Origine Protetta. Zonder die controle en het keurmerk zijn de Nederlandse kastomaten goedkoper, ook al dragen ze dezelfde naam.
Bron: KRO NCRV