Volgens de nieuwste cijfers van het directoraat-generaal Landbouw en Plattelandsontwikkeling van de Europese Commissie zal de bananenoogst in de Europese Unie in 2025 naar verwachting uitkomen op 566.592 ton. Dit is een daling ten opzichte van de 676.603 ton die voor 2024 werd bevestigd. De afname doet zich voor in diverse teeltgebieden, waaronder Spanje, Frankrijk, Martinique, Guadeloupe, Portugal, Cyprus en Griekenland.
Spanje blijft grootste bananenteler in EU
Spanje blijft in 2025 de grootste bananenteler binnen de Europese Unie met een geraamde oogst van 341.490 ton, een daling ten opzichte van de 449.202 ton in 2024. De gemiddelde leveringsprijs wordt verwacht te stijgen naar €1,25 per kilogram, tegen €0,89 per kilogram het jaar ervoor. Ook in andere regio's, zoals Guadeloupe en Martinique, worden lagere oogstvolumes verwacht. Daar blijven de bananenprijzen relatief laag, met name in Guadeloupe waar de gemiddelde prijs op €0,72 per kilogram ligt.
Vooruitzichten bananenoogst in Frankrijk, Portugal, Griekenland en Cyprus
Frankrijk, inclusief de overzeese gebieden, verwacht in 2025 een bananenoogst van 191.895 ton, iets lager dan de 196.187 ton in 2024. In Portugal wordt een totale oogst van 29.675 ton voorzien, waarbij de gemiddelde prijzen zowel lokaal als bij levering licht stijgen. Voor Griekenland en Cyprus wordt een relatief stabiele bananenoogst verwacht, met een beperkte invloed op het totale volume binnen de EU.
De gegevens tonen een algemene trend van dalende oogstvolumes in de bananenteeltregio's binnen de EU, gecombineerd met een stijging van de gemiddelde prijzen. Deze prognoses zijn gebaseerd op informatie die lidstaten hebben aangeleverd tot en met 15 juni 2025 en bieden een actueel overzicht van de vooruitzichten voor de sector in dat jaar.
Klik hier om het volledige verslag te bekijken.
Voor meer informatie:
European Commission
Tel: +32 2 299 96 96
www.agriculture.ec.europa.eu