De strafrechter in het Franse Bergerac heeft op maandag 30 juni uitspraak gedaan in een fraudezaak binnen de fruitsector. De eigenaar van het inmiddels failliete bedrijf Fruits rouges du Périgord, gevestigd in Capdrot (Dordogne), kreeg één jaar voorwaardelijke celstraf en een boete van €50.000 wegens misleiding van de consument.
Tussen 2020 en 2021 werd meer dan 400 ton zachtfruit van buitenlandse origine omgelabeld als "Frans product". De fraude kwam aan het licht na een reportage van het tv-programma Zone Interdite, in juli 2022. Kort daarna startte de Franse Voedsel- en Warenautoriteit (DGCCRF) een onderzoek.
Fraude vastgelegd met verborgen camera
In de uitzending van 26 juli 2022 infiltreerde een journaliste het pakstation van Fruits rouges du Périgord. Met verborgen camera legde ze vast hoe buitenlands zachtfruit werd omgepakt als Franse waar. Niet lang na de uitzending volgde ook nog een anonieme tip aan de autoriteiten.
Het ging om frambozen, blauwe bessen, rode bessen, bramen, zwarte bessen, kastanjes en kiwi's. Ze kwamen onder andere uit Marokko, Portugal, Nederland en sporadisch uit Guatemala. In totaal is 412 ton fruit als "Frans" verkocht aan supermarktketens door heel Frankrijk, waaronder Auchan, Leclerc en Carrefour.
Volgens brancheorganisatie Coordination Rurale vertegenwoordigen de frauduleus verkochte hoeveelheden zo'n 5% van de jaarlijkse Franse opbrengst van zachtfruit – een omzet van naar schatting meer dan €1,5 miljoen, ten koste van Franse telers.
"Oneerlijke concurrentie treft eerlijke telers"
Sébastien Héraud, fruitteler in de Dordogne en voorzitter van de AGF-afdeling bij Coordination Rurale, reageert fel: "Deze zaak laat opnieuw zien dat er strengere controles nodig zijn. De oorsprong van land- en tuinbouwproducten moet beter beschermd worden. Degenen die frauderen, moeten zwaar gestraft worden. Telers in Frankrijk werken volgens strikte regels, houden zich aan de seizoenen en kampen met hoge loonkosten. En toch zijn zij de dupe, financieel en qua imago."
De officier van justitie eiste een hogere boete (€150.000), maar de rechter hield het uiteindelijk bij €50.000 plus één jaar voorwaardelijke gevangenisstraf. Daarnaast moet de veroordeelde €5.000 schadevergoeding betalen aan Coordination Rurale en €1.000 aan brancheorganisatie Interfel.
In 2024 voerde de DGCCRF bijna 10.000 controles uit. In bijna 30% van de gevallen werden onregelmatigheden vastgesteld. Dat leidde tot 1.802 waarschuwingen, 588 dwangbevelen en 562 proces-verbalen. Eerder dat jaar kreeg een groothandel uit Loir-et-Cher een boete van ruim €100.000 wegens het omkatten van meer dan 4.500 ton aardbeien, 278 ton frambozen en 194 ton blauwe bessen tussen 2019 en 2021.
"Het respecteren van de herkomst 'Made in France' blijft topprioriteit, ook in 2025", benadrukte Sarah Lacoche, directeur van de DGCCRF, in een persconferentie in maart 2025.