Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven
Jonathan Vandesande, FMB:

"Na zeer goedkope periode lijken tomatenprijzen nu te herstellen"

Tholen - Met de start van juni is het nu echt zo goed als zomer en dat betekent dat het Belgische kasgroentenseizoen in volle gang is. "Van eind april tot de derde week van mei hebben we echt een productiepiek gezien, in met name tomaten, die de markt eigenlijk niet op een reguliere manier kon absorberen. Toch lijkt deze sinds eind vorige week voorbij", zo vertelt Jonathan Vandesande van FMB.

"Het is natuurlijk superweer geweest de eerste weken van mei", gaat hij verder. "Dit kwam na een periode dat velen dachten dat het seizoen wat traag op gang kwam. Helemaal aan het begin van het seizoen was er namelijk sprake van onderbelichting, waardoor telers bezorgd waren. Toch is het erna in april en mei lang warm en droog geweest, wat opeens voor veel productie zorgde. Het is traditioneel wel zo dat van midden tot eind mei de piekperiode is voor vruchtgroenten, in met name tomaten, maar ook de eerste grote golf van paprika's is er dan."

"Echter was het dit jaar zeer geconcentreerd op een aantal weken. Van eind april tot midden mei waren er heel veel tomaten. Met name bepaalde soorten, zoals de Coeur de Boeuf en cherrytomaten, gaven volumes die de markt eigenlijk niet kon absorberen", vervolgt Jonathan. "Het zorgde voor zeer lage prijzen en dat is voor niemand fijn. Het heeft ook even aangehouden. Eigenlijk tot eind vorige week, toen de prijzen voor trostomaten, en in mindere mate vlees- en pruimtomaten, sterk aantrokken. Gisteren leken die prijzen ook bevestigd, want er was zelfs nog wat bijgekomen. Voor trostomaten hebben we toch een goede verdubbeling van de prijzen gezien. Het lijkt dus de goede kant op te gaan richting juni. Hopelijk kunnen we het aanhouden richting de komende tijd. Het is ook typisch na eind mei. Als de piek voorbij is, gaan de prijzen weer omhoog. Het is de laatste twee weken ook donker weer geweest, dus ik verwacht dat de producties wat meer in evenwicht zullen zijn met de vraag."

De exporteur uit Sint-Katelijne-Waver richt zich met name op de Duitse markt en ziet er nog altijd een groot potentieel. "Er is in Duitsland wel lokaal product en er zijn ook kleinere en grotere retailers die dit prefereren. Echter is het land bij lange na niet zelfvoorzienend. Daar zal ook weinig verandering in komen. Duitse telers zitten vaak met hogere kosten dan wij in België of Nederland. Hier zit meer ervaring en werken op een grotere schaal, waardoor in een seizoen als deze, waarbij tomatentelers het moeilijker hebben gehad, zie je dat ze het zwaar krijgen om te moeten concurreren met lage Nederlandse prijzen. Ook al krijgen ze meer voor lokaal Duits product, het is niet attractief om kasgroenten bij te zetten als het weinig rendabel is. Ik verwacht daarom niet dat er snel veranderingen zullen komen in de export naar Duitsland."

Voor meer informatie:
Jonathan Vandesande
Frans Michiels & Zn (FMB)
Kempenarestraat 50A - Bus 3
2860 Sint-Katelijne-Waver, België
Tel.: +32 15 560600
info@fmb.be
www.fmb.be