Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven

Aardappelen: zorgen over droogte en dalende prijzen

Volgens de Europese Commissie verloopt het poten van aardappelen in de regio van de North-Western European Potato Growers (NEPG) goed. In haar update van eind april meldde de commissie dat het veldwerk in Duitsland en Nederland vorderde dankzij de droge omstandigheden sinds eind februari. Ook Frankrijk en Polen profiteerden van gunstig weer in maart.

Echter, een aanhoudend neerslagtekort heeft geleid tot een lage bodemvochtigheid in belangrijke gebieden, waaronder Polen, Duitsland, Denemarken en Nederland. Aan de andere kant heeft overvloedige regenval in Portugal en Spanje het planten vertraagd. In Roemenië begon het veldwerk op schema, maar werd het tijdelijk onderbroken door koude temperaturen, met vroege aprilvorst die mogelijk invloed heeft gehad op de eerste aanplant.

Verder melden de rapporten een toename van het beplante areaal in zowel Nederland als Spanje in vergelijking met 2024.© Mintec/Expana

Zorgen over droogte en dalende aardappelprijzen
Marktspelers delen de bezorgdheid van de Europese Commissie dat aanhoudende droogte de aardappelgroei en het opbrengstpotentieel in het noordwesten van Europa later in het seizoen zou kunnen beïnvloeden. Het is echter nog vroeg in de teeltcyclus. Nu de meeste aardappelen in de NEPG-regio zijn geplant, verwacht de sector een vroegere oogst.

De verwachtingen van een grotere en eerdere oogst hebben bijgedragen aan een daling van de Expana Benchmark Prijzen (EBP's) in de afgelopen maand, zowel in Nederland als België. De EBP voor Nederlandse verwerkingsaardappelen staat momenteel op €140 per ton, een daling van 36,4% op maandbasis (m-o-m) en 62,7% op jaarbasis (j-o-j). De EBP voor Belgische Fontane-aardappelen is €90 per ton, een daling van 47,1% m-o-m en 74,3% j-o-j, wat betekent dat de prijs voor het eerst sinds mei 2021 onder de €100 per ton is gekomen.

Volgens marktdeelnemers zijn de verwerkers grotendeels gedekt door vooraf afgesloten contracten, waardoor de vraag naar vrijgekochte aardappelen in de EU beperkt blijft.

Bron: Mintec/Expana