Prei is een klein product in het groenten en fruitassortiment maar wel een heel stabiele. Frankrijk is weliswaar de grootste producent maar bij de internationale handel maken België en Nederland de dienst uit. Beide landen exporteren elk seizoen steeds zo rond de 60 tot 70.000 ton prei met een waarde van 70 tot 80 miljoen euro. Jaarlijks wordt er in Frankrijk zo’n 160.000 ton prei geteeld maar de Franse export blijft beperkt tot rond de 10.000 ton. Frankrijk importeert meer nl. zo’n 20.000 ton per seizoen.
De Belgische preiproductie schommelt de laatste seizoenen nogal, van 170.000 in 2021/22 tot 140.000 ton in het afgelopen seizoen. Hiervan wordt dus een kleine helft geëxporteerd. België importeert een bescheiden hoeveelheid prei. In België vindt veel prei z’n weg naar de (diepvries)industrie. In Nederland wordt per seizoen zo tussen de 90’ en 100.000 ton prei geteeld. Hiervan is dus meer dan de helft bestemd voor export. Daarnaast wordt er nog zo rond de 10.000 ton prei ingevoerd. Spanje, waar tussen de 60’en 80.000 ton prei geteeld wordt, exporteert steeds meer. In het afgelopen seizoen bijna 30.000 ton. Daarmee is de export groter geweest dan de import die al een tijdje rond de 25.000 ton schommelt.
Spaans product vult gat
De exportseizoenen van Nederland en België komen behoorlijk overeen. Voor beide landen valt het zwaartepunt in het winterhalfjaar met de nadruk op de periode december-maart. Spaanse prei is vooral in mei en juni op de markt. In het afgelopen seizoen 2022/23 viel de Belgische export in juni sterk terug. Daarom was de Belgische export in het afgelopen seizoen wat kleiner dan die vanuit Nederland terwijl voorheen België altijd de grootste was.
Nederland: Twee derde voor export
Al een jaar of 25 is de prei productie in Nederland redelijk constant op niveau van 80 tot 100.000 ton. Een trend naar boven of naar beneden is er niet. Het is wel zo dat die productie komt van een steeds kleiner areaal en nog sterker is de daling van het aantal bedrijven dat prei teelt. Het preiareaal in Nederland is gedaald van 3.200 ha rond de eeuwwisseling naar 2.200 ha nu. Het aantal bedrijven dat prei teelt is in die zelfde periode gedaald van ruim 1.000 naar nog 260 nu Gemiddeld wordt er bedrijf nu 350 ton prei geteeld. Veruit de meest Nederlandse prei komt uit Noord Brabant en Limburg.
De import van prei in Nederland is de afgelopen seizoenen gegroeid naar ruim 11.000 ton De meeste prei werd ingevoerd uit Spanje In het afgelopen seizoen 2022/23 werd er een kleine 60.000 ton prei uitgevoerd. Dat was wat meer dan in de vorige twee seizoenen maar vergeleken met daar voor was het een normale hoeveelheid. Ruim een derde van de Nederlandse prei export is gericht op Duitsland. Op grote afstand zijn Zweden, België, Italië, Tsjechië, Spanje en het VK andere leveranciers met een redelijke export hoeveelheid.
Afgelopen seizoen Spanje belangrijkste afnemer van België
Ruim de helft van de Belgische prei export is gericht op Spanje en Frankrijk. In het afgelopen seizoen viel de export naar Frankrijk flink terug naar 15.500 ton. De export naar Spanje groeide juist en de met 16.000 ton was Spanje in het afgelopen seizoen de belangrijkste afnemer van België. Duitsland, Nederland en Polen zijn de andere afnemers van betekenis. Frankrijk importeert het meeste uit België en exporteert het meeste naar Spanje. Spanje op z’n beurt importeert ook het meeste uit België en exporteert het meest naar Portugal.
Ruim een derde Duitse import uit Nederland
Duitsland is ook een redelijke producent van prei met een hoeveelheid van zo rond de 90.000 ton. Daarnaast importeert Duitsland ook veel. In het afgelopen seizoen was het 36.000 ton echter wel veel minder dan in de beide seizoenen er voor toen er een kleine 50.000 ton werd ingevoerd. Nederland is de belangrijkste leverancier. De import uit België, Italië, Egypte en Spanje is ook van betekenis. Buiten EU telt alleen Turkije mee Buiten de EU is het VK een redelijke afnemer van prei maar de import van 8.000 ton van het afgelopen seizoen was minder dan daarvoor. Spanje is de belangrijkste leverancier van het VK gevolgd door België. Het VK zelf produceert elk seizoen zo rond de 40.000 ton prei. Turkije is een grote producent met normaal gesproken een oogst van meer dan 200.000 ton. Alleen in 2022 was het veel minder. In dat jaar viel de export vergeleken met 2021 ook sterk terug naar 5.000 ton terwijl er in 2021 13.500 ton kon worden uitgevoerd. Daarvoor exporteerde Turkije echter ook niet meer dan 3’ a 4000 ton. Zwitserland, Bulgarije en Polen zijn de belangrijkste afnemers.3
Klik hier voor de achtergrondcijfers
Voor meer informatie:
Jan Kees Boon
Fruit and Vegetable Facts
fruitvegfacts@gmail.com
www.fruitandvegetablefacts.com