Het gevolg is dat op grote schaal koude- en klimaatsystemen worden aangepast en vervangen door nieuwe, die werken met natuurlijke koudemiddelen zoals ammoniak, kooldioxide en koolwaterstoffen. Bij koolwaterstoffen kan vooral gedacht worden aan propaan en isobutaan. Het voordeel van deze natuurlijke koudemiddelen is dat ze van nature in de atmosfeer voorkomen, dus geen gevaar vormen voor de dampkring. Echter, boven bepaalde concentraties kunnen ze schadelijk zijn voor de mens en producten, zoals groenten en fruit. De stoffen kunnen giftig, verstikkend of brandbaar zijn. Veilig werken is dus van levensbelang.
Het opleidingscentrum GOo en het Expertisecentrum Koudetechniek van PTC+ start in september van dit jaar met een nieuwe cursus NK2. Deze cursus gaat over het ontwerpen en bouwen van koude- en klimaatsystemen met natuurlijke koudemiddelen.
De cursus is onderdeel van een serie cursussen, die al eerder is opgezet door de NKVL, de brancheorganisatie voor ondernemers in de professionele koudetechniek, luchtbehandeling en airconditioning. De serie staat in het teken van veilig omgaan met natuurlijke koudemiddelen. Met deze cursussen onderstreept de NVKL het maatschappelijk belang van kennisontwikkeling binnen en rondom koudetechniek.
Cursus
De cursus bestaat uit verscheidene elementen. De cursus geeft inzicht in de actuele wet- en regelgeving en veiligheidsprotocollen. Er is ook veel aandacht voor de natuurkundige processen en de praktische ontwerpstructuren voor nieuw te ontwerpen koude- en klimaatsystemen en de componenten die erin kunnen worden toegepast. Tot slot is er veel aandacht voor de energiehuishouding. Immers: energiebesparing is op dit moment één van de belangrijke thema’s zowel met het oog op het terugdringen van gebruikskosten als van de uitstoot van kooldioxide.Experts
De nieuwe cursus NK2 gaat van start op 18 september 2012 in het Expertisecentrum Koudetechniek van PTC+ in Ede. De cursus wordt begeleid door experts in het vakgebied met een jarenlange praktijkervaring. In totaal beslaat de cursus 10 cursusdagen van 16.00 uur tot 20.30 uur. De cursus wordt afgesloten met het zelf vervaardigen van een werkstuk, dat na beoordeling leidt tot het uitreiken van een certificaat.Deelname
Deelname staat open voor ontwerpers, adviseurs en projectleiders met basiskennis van de koudetechniek. De deelnamekosten bedragen € 1.495,- exclusief BTW en is inclusief een 300 pagina’s tellend leer- en tabellenboek, samengesteld met ondersteuning van het Opleidings- en ontwikkelingsfonds voor het Technisch Installatie Bedrijf (OTIB).Opleidingscentrum GOo is een initiatief van de branchevereniging NVKL en ORKA. GOo is opgericht om te werken aan een hoger opleidingsniveau in de sector van koudetechniek en luchtbehandeling. Meer informatie over deze cursus is te vinden op www.opleidingscentrum-go.nl