Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven

VCBT testte hardheidsmeters voor aardbeien

Fruittelers, handel en veilingen hebben meer duidelijkheid verworven omtrent wat accurate en snelle hardheidsmeters voor aardbeien kunnen zijn.

Hardheid is namelijk een belangrijke kwaliteitsparameter en leidt vaak tot discussies bij keuringen. Het Vlaams Centrum voor Bewaring van Tuinbouwproducten (VCBT) testte in het kader van een IWT project (IWT 70585) een aantal meters.

De meter hoorde objectief te zijn, operator-onafhankelijk dus. En de meter moet handig en snel in gebruik zijn.

Vijf situaties werden onder de loep genomen.

- De Durofelmeter (CTIFL, Frankrijk) is een hardheidsmeter die nu reeds voor hardheidsmetingen wordt gebruikt in proeftuinen en veilingen. Het toestel kost rond 2000€ en meet op een schaal van 1-100 zonder eenheden.

- M5-5 (Checkline Europe) is een hardheidsmeter die de hardheid meet door indringing van een plunjer van 8mm in de vrucht (destructief), hij meet in N. De meter werd getest, los in de hand (860€) en op een manuele teststand (1330€).

- Tenslotte testte men ook de Firmtech (UP GmbH, Duitsland). Deze meter meet de hardheid van de vruchten in g/mm en kost 7414€.

Alle meters werden vergeleken met de universele testbank in het lab (Stable Micro Systems, TA.XTplus). De Durofel bleek operator-afhankelijk te zijn, de andere meters niet.

Het bleek dat een eenvoudige krachtmeter zoals de M5-5, met aangepaste loadcell in de range van de meetwaarden, reeds een nauwkeurige meting mogelijk maakt, tenminste als deze op een manuele teststand wordt geplaatst.

Een meting in de hand geeft minder betrouwbare en steeds lagere waarden.

Bron: engineeringnet.be
Publicatiedatum: