U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

App icon
FreshPublishers
Openen in de app
OPENEN
LTO en BO Akkerbouw wijzen telers op risico's

Aardappeloverschot zet druk op naleving teelt- en milieuregels

De aardappelsector kampt momenteel met een uitzonderlijk overschot, waarvoor in veel gevallen geen afzetkanaal beschikbaar is. Volgens LTO Nederland en BO Akkerbouw zijn bestaande verwerkingsroutes en alternatieve bestemmingen, zoals vergisting en veevoer, ontoereikend om de volumes te absorberen. Telers worden daarom nadrukkelijk gewezen op de risico's van het op het erf houden of terugbrengen van aardappelen naar het land, met name in relatie tot geldende wet- en regelgeving en teeltvoorschriften.

Uitrijden van aardappelen is uitsluitend toegestaan wanneer kieming en loofontwikkeling worden voorkomen, bijvoorbeeld door het materiaal te versnipperen en onder te werken, conform de Regeling plantgezondheid. Daarbij blijven verplichtingen rond de beheersing van ziekten zoals Phytophthora onverminderd van kracht, inclusief het bestrijden van opslagplanten en het voorkomen van haarden. Ook in volggewassen, zoals maïs, gelden strikte normen: vanaf 15 juni mag het aantal opslagplanten niet boven de vastgestelde drempels uitkomen, terwijl besmettingshaarden binnen specifieke limieten moeten blijven. Toezicht hierop ligt bij de NAK.

Daarnaast spelen risico's rond aardappelmoeheid (AM) een belangrijke rol. De NVWA adviseert om verspreiding te voorkomen door strikte hygiënemaatregelen en het vermijden van transport van besmette grond en aardappelen. Voor percelen met een officiële AM-status gelden aanvullende regels. Verder schrijft de regelgeving voor dat aardappelafval na 1 april zodanig moet worden afgedekt dat uitgroei wordt voorkomen. Telers dienen ook rekening te houden met milieueffecten, zoals uitspoeling en geurhinder, in het kader van de zorgplicht onder de Omgevingswet. Handhaving kan plaatsvinden door onder meer gemeenten, provincies en waterschappen.

Voor meer informatie:
BO Akkerbouw
Louis Braillelaan 80
2719 EK Zoetermeer
079 3030330
[email protected]
www.bo-akkerbouw.nl

Gerelateerde artikelen → Zie meer