U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

App icon
FreshPublishers
Openen in de app
OPENEN
Machiel Boons, Uienradar:

"Ik verwacht dat we aan het einde van de rit maar weinig kwalitatief goede partijen uien overhouden"

Tholen - De uienmarkt verloopt dit seizoen in veel opzichten moeizaam. "Met name voor de rode uien zie ik weinig lichtpuntjes; die voorraad is gewoon nog ontzettend groot. Voor de gele uien zie ik het nog iets positiever in voor de lange termijn. Wel valt de kwaliteit tegen. Ik verwacht dat we zowel voor de rode als gele uien aan het einde van de rit maar weinig kwalitatief goede partijen overhouden", constateert Machiel Boons van Uienradar.

© UienradarVolgens de commissionair zijn de uienprijzen inmiddels wat gestabiliseerd. "Ik had deze week iets meer animo verwacht, maar de vraag zakte juist weer wat weg. Misschien waren de verwerkers net weer voorzien. Wel merk je dat het verzet bij de boeren aardig is gebroken. Ook boeren met mooie uien willen nu van hun partijen af. We doen echt nog wel wat handel, maar dat zijn de 'snoepjes'. Er zijn best wat landen die momenteel naar uien vragen, maar dat zijn allemaal bestemmingen die de bovenkant van de markt zoeken."

"Ik heb deze week nog een rondje door de polder gedaan, maar het viel nog niet zo mee om die te vinden. Er zit nog aanbod zat, maar niet van mooie, grove partijen. Ook in de partijen die op mijn lijstje onder 'goed' stonden, begint nu leven te komen. Van de zandgronden waren kaalvallende uien al langer een probleem; ook van de kleipartijen begin ik steeds meer uien te zien die kaal vallen. Er zullen in mei maar weinig partijen meer zijn die aan de hoge eisen kunnen voldoen van de bestemmingen die nu aan de markt zijn.", vervolgt Machiel.

Machiel startte 1 juni 2024 als zelfstandig uiencommissionair en heeft met Uienradar inmiddels vier inkooppartners door het hele land verzameld die de regio én de telers goed kennen. "Het is niet te doen om alle telers zelf af te lopen en zo houden we de regionale slagkracht. Bovendien moet je als echte commissionair ook redelijk wat omzet verzetten om je boterham te verdienen. Tegenwoordig lijken commissionairs meer handelaren te worden die de posities invullen, maar ik wil nog echt als een pure commissionair tussen boer en verwerker en exporteur instaan, maar daar moet wel een bepaald tonnage tegenover staan."

Via een WhatsApp-service houdt Uienradar de uientelers direct op de hoogte van wat er speelt. "Ik stuur marktinformatie, maar ook verzoekjes als we een bepaalde maat of kleur zoeken. En tijdens het groeiseizoen geef ik updates over hoe de uien erbij staan", legt Machiel uit. De combinatie van digitale info en persoonlijk contact zorgt ervoor dat telers goed geïnformeerd blijven. We zoeken voortdurend uit hoe de markt zich ontwikkelt en met die kennis op zak gaan we telers informeren, soms anoniem digitaal, maar even goed persoonlijk op het erf. Transparantie moet aan de basis liggen van een koopovereenkomst."

"Dit is voor de hele uienhandel een moeizaam seizoen, maar we hebben gelukkig ook andere jaren gehad. En het mooie van de uienhandel is dat met een paar maanden de hele wereld er weer heel anders uit kan zien. Er zijn, zeker bij ons in de polders, best wat uien gezaaid. Maar het is afwachten wat het nieuwe seizoen gaat brengen."

Voor meer informatie:
Machiel Boons
Uienradar
Lehmkuhlstraat 18
8266 DH Kampen
Tel: +31 (0)6 41669970
[email protected]
www.uienradar.com

Gerelateerde artikelen → Zie meer