In de Kreis Kleve – in het uiterste westen van Noordrijn-Westfalen – is de aspergeoogst aan het begin van week 13 van start gegaan. "Door het weer en over het algemeen goede groeiomstandigheden beginnen we het nieuwe seizoen bijna een week eerder dan vorig jaar," zegt Winfried Derksen, die de premiumgroente op circa 14 hectare teelt in Emmerich-Elten. "De signalen wat betreft kwaliteit en volume zijn consequent goed, wat we onder meer kunnen afleiden uit de uniformiteit van de aspergeruggen," vervolgt de teler.
© Spargelhof DerksenDe eerste witte asperges uit Emmerich dit seizoen
Derksen leidt inmiddels de derde generatie van het familiebedrijf, dat in 1930 werd opgericht, en heeft het voormalige gemengde bedrijf omgevormd tot een gespecialiseerd middelgroot aspergebedrijf. In de teelt worden geen herbiciden of fungiciden gebruikt; onkruidbestrijding is een gebalanceerde combinatie van mechanische en handmatige werkzaamheden, aldus Derksen. Al enkele jaren werkt het bedrijf vrijwel uitsluitend met seizoensarbeiders uit de twee Afrikaanse landen Nigeria en Togo. Dankzij mechanisatie, zoals aspergesteekmachines en vergelijkbare apparatuur, heeft het bedrijf zelfs in piekperiodes slechts ongeveer zeven arbeidskrachten nodig.
© Hugo Huijbers | AGF.nlWinfried Derksen op het aspergeperceel kort voor de start van de oogst. Met name het ras Prius geeft zeer goede resultaten in Emmerich-Elten.
Diversificatie in teelt en afzet
In de teelt richt Derksen zich op een beperkt aantal rassen: het ras Prius markeert de start van het seizoen, terwijl Sirius wordt geoogst van mei tot het traditionele einde van het seizoen op Sint-Jan (21 juni). "De afgelopen jaren hebben we asperges echter tot eind juni kunnen afzetten," licht hij toe. Enkele jaren geleden teelde Derksen naast de vertrouwde witte asperges ook een groene variant, maar daar bleek geen vraag naar. "Iedereen heeft het over de trend van groene asperges, maar toen wij daadwerkelijk groene stengels van eigen bedrijf aanboden, bleef de respons zeer beperkt. Daarom zijn we ermee gestopt."
Ook op het gebied van afzet wijkt het aspergebedrijf enigszins af van veel collega's. "Ongeveer de helft van onze oogst verkopen we via onze boerderijwinkel. Daarnaast beleveren we geselecteerde restaurants — bijvoorbeeld in Nederland en het Sauerland — en een vaste groothandelspartner in Keulen met verse, regionale asperges. Hoewel we aan de Duitse kant van de grens zitten, komt het merendeel van de klanten in onze boerderijwinkel uit Nederland. We merken bovendien dat het overgrote deel van onze klanten in de directe verkoop specifiek vraagt naar geschilde asperges. Wij schillen de asperges vers op aanvraag. Verder verkopen we in onze eigen winkel uitsluitend producten uit de koelvitrine om te garanderen dat de koelketen niet wordt onderbroken."
© Hugo Huijbers | AGF.nlNaast asperges van eigen bodem biedt Derksen in de boerderijwinkel ook kasaardbeien uit de buurt aan.
Voor meer informatie:
Winfried Derksen
Spargel Derksen
Alter Beeker Weg 80
46446 Emmerich-Elten, Duitsland
Tel.: +49 2828 2381
[email protected]
www.spargel-derksen.de