Vanuit Berlijn leidt César Rohon het handelskantoor van Pro Ecuador in Duitsland. "Wij stimuleren de Ecuadoraanse export naar Duitsland en bevorderen Duitse investeringen in Ecuador." Het exportpromotie-instituut heeft wereldwijd 23 handelskantoren.
© Pro Ecuador
Een belangrijk onderdeel van de strategie is deelname aan de Fruit Logistica. Rohon coördineert vanuit Berlijn de Ecuadoraanse aanwezigheid op de beurs. "Ecuadoraanse bedrijven presenteren zich aan de wereld, niet alleen met de kwaliteit van hun producten, maar ook met hun inzet voor duurzaamheid en goede teeltpraktijken", zegt Rohon.
© Pro Ecuador
Pro Ecuador werkt ook samen met het Import Promotion Desk (IPD), een initiatief van de vereniging van Duitse importeurs. Meer dan 123 Ecuadoraanse bedrijven profiteren daarvan. "Geselecteerde bedrijven krijgen gerichte training, ondersteuning bij beursdeelname en directe toegang tot potentiële kopers", legt Rohon uit. Voor de laatste editie van de Fruit Logistica werden vier trainingssessies georganiseerd: drie online en één fysiek in Berlijn.
Gastronomie als marketingtool
Naast beurzen zet Pro Ecuador ook in op gastronomie als promotiemiddel. "Een product zien is iets anders dan het proeven in een gerecht. Als iemand een chifle of een Ecuadoraanse bereiding proeft, begrijpt hij meteen het potentieel van het ingrediënt", aldus Rohon. De bekroonde Ecuadoraanse chefs Carlos en Juan Sebastián Gallardo — winnaars van de prijs voor het beste restaurant van Latijns-Amerika — hebben aan deze initiatieven meegewerkt om de Ecuadoraanse keuken en haar ingrediënten internationaal op de kaart te zetten.
© Pro Ecuador
Banaan als anker, meer fruit in de lift
"Duitsland is een belangrijke handelspartner voor Ecuador, zeker in de bananensector. De EU is de grootste koper en Duitsland is de grootste Europese importeur van Ecuadoraanse bananen." In 2025 verdubbelde Ecuador zijn niet-petroleumexport naar Duitsland, gedreven door hogere bananencijfers en een sterk gestegen wereldmarktprijs voor cacao.
Maar het kantoor wil meer. Naast bananen werkt Rohon actief aan de positionering van dragonfruit, ananas, mango, physalis en andere tropische fruitsoorten op de Duitse markt. De strategie is om bestaande handelsrelaties in de bananensector te benutten om nieuwe productcategorieën te introduceren.
© Diana Sajami | AGF.nl
Het einddoel is voor Rohon duidelijk: deviezen genereren en werkgelegenheid scheppen in een gedollariseerde economie. "Als je met discipline, strategie en inzet werkt, komen de kansen vanzelf", besluit hij.
Voor meer informatie:
César Rohon
Pro Ecuador
[email protected]
www.proecuador.gob.ec