Het koude en natte weer treft de oogst van groene asperges in de Spaanse provincie Granada op een slecht moment: net voor Pasen, een van de drukste periodes van het jaar.
"We hadden nu graag op minstens de helft van onze productiecapaciteit gezeten, maar in werkelijkheid is er tot nu toe niet meer dan 4% van het veld binnengekomen", zegt Francisco Delgado, directeur van Los Gallombares.

Deze week viel er opnieuw 70 à 80 liter regen per vierkante meter in 48 uur. In de hoger gelegen gebieden was er ook nachtvorst, die sommige aanplantingen beschadigde en de bodem afkoelde, waardoor de groei stokt.
"De kou is de grote boosdoener. Asperges zijn als een thermometer: zonder warmte groeien ze niet. Ideaal zijn nachten van 10 à 12°C en overdag 24 à 25°C. Nu zitten we op minimumtemperaturen van 5°C 's nachts en 15°C overdag", legt Delgado uit. Hij waarschuwt dat de vertraging later in het seizoen kan resulteren in een productiepiek, zodra het weer omslaat.
De vraag is enorm, maar het aanbod schiet schromelijk tekort. "Iedereen wil asperges. Samen met aardbeien zijn ze traditioneel het meest gevraagde product in de aanloop naar Pasen."
Om toch aan zijn klanten te kunnen leveren, importeert het bedrijf groene asperges uit Mexico. Die zijn duur en kampen bovendien met kwaliteitsproblemen door de hoge temperaturen in het herkomstland, waardoor de koppen openschieten.
Toch is er een lichtpuntje. "Wat er wél binnenkomt uit het veld, heeft een uitstekende kwaliteit: grote maten, schoon, gesloten kop, en uitstekende smaak en textuur", aldus Delgado.
Bovendien zorgt de neerslag voor een goede watervoorziening, wat na jaren van droogte meer dan welkom is. "In 2023 hadden we al een oogstreductie van bijna 30% door watertekort. Die regen is dus ook een investering in de toekomst."
Voor meer informatie:
Francisco Delgado
Los Gallombares S.C.A
Ctra. de Priego, s/n
Ventorros de San José Loja (Granada) – Spanje
Tel: +34 958315195
[email protected]
www.losgallombares.es