In Polen is een nieuwe waarschuwing afgegeven voor diepgevroren aardbeien uit Egypte, nadat oxamyl, een gewasbeschermingsmiddel dat verboden is binnen de Europese Unie, werd aangetroffen in een geïmporteerde partij. De melding is op 27 januari ingediend via het Europese systeem voor snelle waarschuwingen voor levensmiddelen en diervoeders (RASFF).
Oxamyl werd in 2023 van de Europese markt gehaald. De aanwezigheid ervan in geïmporteerde voedingsmiddelen leidt tot officiële RASFF-kennisgevingen en strengere controlemaatregelen. Eerder, in november 2025, werden in een andere zending diepgevroren aardbeien uit Egypte zowel oxamyl als ametocetradin aangetroffen.
Egypte is de grootste leverancier van diepgevroren aardbeien aan Polen, goed voor meer dan 74% van de totale import in 2025. Vorig jaar alleen al werd 59.700 ton uit Egypte naar Polen verscheept. Tegelijkertijd is de binnenlandse productie voor verwerking de afgelopen jaren aanzienlijk gedaald door lage prijzen en beperkte winstgevendheid in de concurrentie met goedkopere import.
De Poolse inspectiedienst voor landbouw en voedselkwaliteit (IJHARS) houdt regelmatig zendingen uit Egypte tegen vanwege schimmel, bederf of de aanwezigheid van niet-toegelaten gewasbeschermingsmiddelen, waaronder oxamyl. Deze herhaalde vondsten hebben geleid tot verscherpt onderzoek naar de import van diepgevroren fruit en hebben de bezorgdheid binnen de verwerkende sector vergroot.
Bron: www.sadyogrody.pl