Het Peruaanse druivenseizoen is afgesloten met een evenwichtigere markt dan een jaar eerder. Opvallend was dat Europa aan het begin van het seizoen meer druiven van eigen teelt beschikbaar had. Ook waren de prijsverschillen tussen afzetmarkten duidelijk.
"Europa liet stabiele prijzen zien, al lagen die wel wat lager dan vorig seizoen. De VS betaalden juist aantrekkelijker, vooral voor premiumrassen zoals Autumncrisp. Tegelijk start het avocadoseizoen met een gunstig verkoopmoment in Europa, stevige prijzen en de verwachting van meer volumes", aldus Alonso Puga, algemeen directeur van Proserla. Hij gaf het druivenseizoen een 7 op 10, tegenover een 10 in 2024. "Het was niet zo spectaculair als vorig jaar", zegt hij. Toen viel Peru samen met een snelle uitstroom van Spaanse en Italiaanse druiven, waardoor Peru "lange tijd vrijwel alleen op de markt was, met behoorlijk hoge prijzen".
© Proserla
Dit jaar was de situatie anders. "Het seizoen begon met meer Europese aanvoer, vooral uit Spanje en Italië. Daardoor was de markt beter gevuld. Toch bleven de prijzen redelijk stabiel, al waren die lager dan we hadden gehoopt. In Europa lagen de prijzen rond €15-16 per clamshell van 5 kilo."
© Proserla
In de Verenigde Staten lag dat anders. "De Amerikaanse markt heeft veel beter betaald dan Europa", stelt hij. Daarom gaf Proserla die bestemming voorrang zodra het zag dat de handelsvoorwaarden gunstiger waren. Autumncrisp, goed voor meer dan de helft van het areaal van dit bedrijf, was daarin doorslaggevend. "In de VS wordt er meer betaald", legt hij uit, "en daar wordt die druif ook hoger gewaardeerd dan 'gewoon een groene druif'."
© Proserla
Over de concurrentie zegt hij dat Peru niet echt direct met Chili botst, omdat de oogstperiodes anders liggen. "Wij komen Chili niet tegen: als zij beginnen, zijn wij al aan het afronden", aldus Puga. Hij benadrukte dat rassenkeuze en snoeiplanning belangrijk zijn om het fruit op de juiste momenten in de markt te zetten.
Het avocadoseizoen
Na het druivenseizoen is het bedrijf gestart met avocado's, met positieve vooruitzichten. "We rekenen op 10% meer volume dan vorig jaar en sturen al onze volumes naar Europa, vooral naar Nederland. We komen nu op een markt met goede prijzen. Op dit moment liggen die boven de €2,00 per kilo", zegt hij.
Ook de Europese situatie werkt mee, doordat er minder druk is vanuit herkomstlanden zoals Spanje en Marokko. Volgens Puga verdwenen de eerste geruchten over een grote Marokkaanse beschikbaarheid gaandeweg. Daardoor ontstaat er voor Peru een interessante afzetperiode tussen januari en april.
Over de regen in het noorden van Peru maakt hij zich niet al te veel zorgen. "Zolang het om buien van 5, 10 of 20 millimeter gaat, met dagen ertussen, is het goed te managen", zegt hij. Hij verwacht geen grote gevolgen voor kwaliteit of logistiek.
Voor meer informatie:
Alonso Puga
Proserla
Tel: +51 979 344 611 (Peru)
[email protected]
www.proserla.com