Voor steenfruittelers is de dreiging van voorjaarsvorst de afgelopen jaren uitgegroeid tot een van de grootste risico's. Hoewel de afgelopen drie seizoenen relatief mild verliepen, blijft het klimaat grillig en onzeker. De sector blijft dus alert. In die context blijft het Franse Bondev samen met partner Bogdany Petrol werken aan betrouwbare oplossingen, met als speerpunt de inmiddels goed ingeburgerde anti-vorstkaarsen.
© Bondev SAS
Een merk dat stevig wortel heeft geschoten
Sinds 2018 is Plastoflex 71 uitgegroeid tot een van de bekendste merken in Frankrijk op het gebied van vorstkaarsen. "Onze kaarsen zijn inmiddels breed bekend en gewaardeerd bij zowel steenfruittelers als wijnbouwers", vertelt Laurie Suhr, directeur van Bondev. Die erkenning is het resultaat van jarenlange praktijkervaring, testen en feedback uit het veld.
De kracht van Plastoflex zit vooral in de hoge warmteafgifte, het gebruiksgemak en de betrouwbaarheid onder echte omstandigheden, precies wat telers nodig hebben nu het steeds moeilijker wordt om op het juiste moment in te grijpen.
De laatste jaren vielen de schadegevallen mee, maar het weer wordt onvoorspelbaarder. "We zien steeds vaker abrupte wisselingen tussen zacht weer en plotselinge kou. Dat maakt het lastig om te voorspellen hoe de bloei van bijvoorbeeld abrikozen of perziken verloopt", aldus Suhr.
© Bondev SAS
Veel telers kiezen er daarom voor om voorbereid te zijn. "Ze leggen nu al een voorraad kaarsen aan, zodat ze snel kunnen reageren als het in maart of april ineens raak is. Juist dan is het risico op vorstschade het grootst."
Praktische oplossingen voor de boomgaard
Bondev heeft de afgelopen jaren hard gewerkt om de producten beter te laten aansluiten op de praktijk. De Plastoflex 71-kaarsen zijn onder andere beschikbaar in 60L-vaten en zorgen voor een gelijkmatige, langdurige warmteverdeling. "We leveren geen los product, maar een totaaloplossing die makkelijk in gebruik is en goed past bij de realiteit van het werk op het veld", legt Suhr uit.
Nieuwe techniek voor meer warmte
In 2025 bracht Bondev een nieuwe toevoeging op de markt: speciale schoorstenen die passen op de 60L-vaten. "Die zorgen ervoor dat de warmteafgifte van de kaarsen nog beter benut wordt, vooral in combinatie met windmachines", vertelt Suhr. Proeven in Hongarije lieten een meetbare temperatuurstijging zien rond de schoorsteen, wat bevestigt dat deze innovatie echt effect heeft.
Dit jaar is Bondev opnieuw aanwezig op de Fruit Logistica in Berlijn. "We willen hier niet alleen in contact blijven met onze Franse klanten, maar ook onze samenwerking met Spanje en Portugal verder uitbouwen", zegt Suhr. Geïnteresseerde telers of distributeurs kunnen vooraf een afspraak plannen voor tijdens de beurs.
Voor meer informatie:
Laurie Suhr
Bondev
Tel: +33 (0)6 35 40 85 89 (Frankrijk)
[email protected]
https://plastoflex71.hu/
https://bondev.fr/