Telers en verladers van citrus in Florida blijven gefrustreerd door het vrijwel ontbreken van toegang tot de Europese markt. "We hebben nog steeds deze draconische niet-tarifaire handelsbarrière opgelegd gekregen door de EU, waardoor we geen citrus naar de EU mogen exporteren vanwege hun eisen rondom citruskanker," zegt Dan Richey van Riverfront Packing Company. "Elke andere markt waarin we actief zijn, heeft geaccepteerd dat wetenschappelijk is aangetoond dat citruskanker niet via citrus kan worden verspreid. Citrus is geen route voor de verspreiding van de ziekte, maar de EU weigert dit te accepteren en beschermt op deze manier voornamelijk de Spaanse citrussector."
Dit betekent dat telers in Florida het risico lopen dat ladingen citrus teruggestuurd worden naar de VS als er zelfs maar een klein vlekje van citruskanker wordt gevonden – zelfs een vlek zo klein als een potloodpunt. "Het heeft de markt als het ware stilgelegd, omdat het risico te groot is om het überhaupt te proberen," zegt Richey. "We doen er alles aan om de boomgaarden en pakstations te controleren, maar citruskanker kan in zeer kleine mate optreden. Zuid-Afrika heeft een vergelijkbaar probleem met Citrus Black Spot en de EU, en zij hebben dit voorgelegd aan de Wereldhandelsorganisatie om een oplossing te krijgen. Het is extreem frustrerend. Als het wetenschappelijk onderbouwd is, zou je gewoon naar die markten moeten kunnen exporteren."
© Riverfront Packing Co.
Verschil in export
Historisch gezien heeft het bedrijf 9 miljoen kartons naar Europa verscheept. "Dit jaar zullen we in totaal ongeveer 10.000 kartons verzenden en wij zijn de enigen die dat doen. Ik neem het risico echter niet meer," aldus Richey.
Telers in Florida vinden dit bijzonder oneerlijk, zeker gezien de moeizame start van het seizoen dit jaar. Die start werd bemoeilijkt door een overschot aan importen – voornamelijk uit Zuid-Afrika – waardoor de citrusmarkt in Florida langzaam van start ging. "Waarschijnlijk reageerde Zuid-Afrika overdreven op de dreiging van tarieven en stuurde het veel citrus naar de VS voordat de tarieven ingingen. Het overstroomde onze markt. Normaal gesproken zouden we in oktober een sterke start van het seizoen hebben gehad," zegt Richey.
Grapefruit
Wat betreft de beschikbaarheid van grapefruit: die is goed en de sector verwacht een duurzaam volume van maart tot half april. Het aanbod is beter dan vorig jaar. "De raming laat zien dat we iets lager zitten in volume, maar de interne kwaliteit is veel beter. We beginnen de resultaten te zien van de behandelingen die we toepassen tegen citrus greening, en de Brix- en zuurwaarden zijn allemaal veel gunstiger," zegt hij, waarbij hij ook aangeeft dat de boomgezondheid dankzij deze behandelingen is verbeterd.
© Riverfront Packing Co.
Verbeterde maten ten opzichte van vorig jaar
Naast een betere interne kwaliteit is er dit jaar, in vergelijking met vorig jaar waarin veel kleine citrusmaten voorkwamen, een goede spreiding in maat en een betere externe uitstraling.
Dit ondanks de recente koudegolf in de staat, waarbij telers in heel Florida waakzaam waren en preventieve strategieën toepasten, zoals microjet-irrigatie, waarbij warm water wordt gebruikt om een laag ijs te creëren die het fruit isoleert. "Er was wat lichte vorst op enkele plaatsen, waardoor we misschien wat verbrande bladeren zien, maar die vallen eraf en dat doet niets af aan het fruit," zegt Richey. "Dit soort koude periodes is zelfs productief, omdat het de boom in een staat van rust brengt. Als er een volgend koudefront komt – en we verwachten er nog een paar – zal de boom er veel beter op voorbereid zijn en meer kans hebben om de kou te overleven." Hij voegt eraan toe dat koelere temperaturen, gevolgd door warm weer, ook zorgen voor een zeer uniforme bloei aan de bomen.
Ondertussen, na de moeizame start van het citrusseizoen, is de vraag recent weer aangetrokken. De prijzen staan echter onder druk. "Zuid-Afrikaans citrus komt praktisch op consignatiebasis aan. Je weet dus eigenlijk nooit wat de prijs zal zijn. Daardoor blijft er wat neerwaartse druk op de prijzen," voegt hij toe, en hij verwacht dat de prijzen vanaf nu stabiel zullen blijven.
Voor meer informatie:
Dan Richey
Riverfront Packing Company
Tel: +1 772 562 4124
www.scottcitrus.com