"Sinds half december is een herstel zichtbaar in de export van Griekse appelen", zegt Dimosthenis Moysides, voorzitter van GEOK S.A. uit Kastoria, een van de belangrijkste bergachtige regio's voor de teelt van dit fruit in Griekenland.
"We zijn tevreden over de vraag en de prijzen die we uit het buitenland ontvangen. Alleen de periode van augustus tot oktober verliep slecht, door de aanwezigheid van voorraden uit Italië en Polen. Wanneer de Ramadan begint, verwachten we zelfs een nog hogere vraag, aangezien de consumptie van fruit dan toeneemt en appels ook vaak als feestelijk cadeau worden gegeven."
© GEOK S.A.
Moysides verwijst naar de export van Griekse appels naar de islamitische markten van Egypte en Jordanië, hoewel, zoals hij opmerkt, "Griekse appels via Egypte ook in Libië en Soedan terechtkomen." Hij geeft echter toe dat de Griekse appel dit jaar enkele markten heeft verloren: "De ernstige schade door de vorst van afgelopen voorjaar heeft grote verliezen in de productie veroorzaakt. Daardoor zijn onze voorraden momenteel met 80% gedaald ten opzichte van vorig jaar. Tegelijkertijd is de algehele kwaliteit niet goed. Er zijn veel kleine of misvormde appels. We hebben daardoor veel kopers verloren, die zijn overgestapt op appels uit andere landen."
Officiële cijfers bevestigen de uitspraken van Moysides: de Griekse appelexport tot 2 januari 2026 is gedaald naar 15.687 ton, tegenover 27.973 ton op dezelfde datum vorig jaar. Wat de binnenlandse markt betreft, is Moysides allesbehalve tevreden: "De binnenlandse markt is volledig stilgevallen. Er circuleert veel fruit uit Italië, Polen en zeer goedkope appels uit Iran, waarvan de laatste vaak als Grieks worden verkocht en drie- of viermaal van eigenaar wisselen."
© GEOK S.A.
Ten slotte, temidden van de extreme financiële impasse waarin professionals in alle sectoren van de Griekse land- en tuinbouw verkeren, lijken telers in Kastoria terughoudend om dit jaar nieuwe appelplantingen te doen. "Lokale telers hebben nog geen compensatie ontvangen voor de schade van vorig jaar, wat hen in een moeilijke financiële situatie plaatst. Tot nu toe heeft nog niemand nieuwe planten besteld, hoewel er nog tijd is om dit te veranderen, want hier beginnen de aanplantingen in maart," besluit de voorzitter van GEOK.
Voor meer informatie:
Dimosthenis Moysides
GEOK S.A.
Tel.: +30 69737 34031
[email protected]