Tholen - Het is vooralsnog een wit 2026. In Nederland wordt deze dagen veel overlast ervaren, maar ook in België laat de sneeuw zich zien. Vervelend voor transporteurs en het openbaar vervoer, maar voor de markt van wintergroenten als prei of witlof is dit nog helemaal niet zo slecht. "Het is een combinatie van factoren", stelt Benny Cuypers van BelOrta.
"De laatste weken zien we bijvoorbeeld in prei eindelijk dat de prijzen in de lift zitten", legt hij uit. "Enerzijds zorgt het winterweer voor een hogere consumptie, anderzijds verloopt de bevoorrading van de markt wat trager. Dat komt deels door het weer, maar ook doordat er de afgelopen weken minder arbeidskrachten beschikbaar waren, omdat velen met vakantie waren en naar hun thuisland zijn teruggekeerd. Daardoor was er minder product op de markt en samen heeft dat ervoor gezorgd dat de prijzen eindelijk wat zijn gestegen. Een zeer welkome verandering, want de start van het seizoen was namelijk bijzonder moeilijk."

Tijdens de feestdagen is de hausse ingezet. "In die periode wordt er minder gewerkt en brengt de markt wat onzekerheid met zich mee. Dat zien we eigenlijk elk jaar rond Oud en Nieuw: er wordt minder aangevoerd, terwijl de vraag tijdens de feestdagen toeneemt. Bovendien organiseren sommige retailers in de eerste week van het nieuwe jaar acties op prei, wat de vraag extra stimuleert. Dan zie je vaak beweging ontstaan. We hopen dat deze tendens zich de komende weken kan doorzetten, ook wanneer de dooi intreedt. Waarschijnlijk komt er volgende week weer wat meer product op de markt zodra iedereen terug is, en dan bestaat de kans dat de prijzen opnieuw wat onder druk komen te staan. Maar hopelijk gaat dat niet zo snel en zo sterk als in november en begin december."
Witlof in de kijker
Witlof zit, zo stelt Benny, in hetzelfde schuitje. "Dat is natuurlijk dramatisch geweest, maar de afgelopen twee weken was er iets minder product op de markt, mede door de feestdagen en doordat er minder geoogst werd. Dat, gecombineerd met een traditioneel sterkere vraag in België rond de feestdagen, zorgt voor een verbetering. Het koudere weer en diverse acties versterken dat effect, waardoor de prijzen uiteindelijk wat beter zijn. We spreken nu van redelijke en correcte prijzen voor deze tijd van het jaar, terwijl het eerder echt slecht was."
"De Week van de Witloof komt in België dit jaar terug in week 6, begin februari. In de aanloop daarnaartoe hopen we dat het product extra in de kijker wordt gezet om de vraag wat op te krikken. Dat is ook nodig, want tegen die tijd zal er waarschijnlijk weer meer volume op de markt komen, doordat telers opnieuw volop aanleveren."
Effect blijft bij spruiten uit
Andere vollegrondsgroenten lijken wat minder mee te liften op de hogere vraag door het winterweer. "Bij de andere vollegrondsgroenten is het beeld wisselvallig. Bij spruiten hadden we eenzelfde effect verwacht, maar dat is tot nu toe uitgebleven. Die markt blijft zwak, vooral omdat er veel volume beschikbaar is, vanuit Nederland en België. Daardoor blijven de prijzen te laag voor deze periode, eigenlijk al het hele seizoen. De feestdagen hebben er ook niet voor gezorgd dat de aanvoer lager ligt; er is tot nu toe goed geoogst en men heeft voldoende product kunnen veiligstellen. Misschien maakt de kou het deze week wat moeilijker, maar een eventueel effect zal vooral moeten komen van minder aanbod op de markt."
"Ook bij andere wintergroenten zien we een wisselend beeld. Pastinaak is dit jaar bijvoorbeeld erg moeilijk en vertoont voorlopig weinig beweging; de prijzen blijven aan de lage kant. Bij kolen zien we slechts een lichte prijsstijging, maar niet veel noemenswaardigs. Wat het bij ons wel goed doet, zijn rapen; dat is misschien een nicheproduct, maar daar zien we duidelijk een positief effect."
Voor meer informatie:
Benny Cuypers
BelOrta
Mechelsesteenweg 120
B-2860 Sint-Katelijne-Waver, België
Tel.: +32 (0)15 55 11 11
[email protected]
www.belorta.be