Marokko versterkt gestaag zijn positie op de wereldwijde avocadomarkt, met voor het vijfde opeenvolgende seizoen stijgende exportcijfers, meldt EastFruit. In het afzetseizoen 2024/25 (september–augustus) exporteerde Marokko 112.000 ton avocado's, waarmee het eerdere record uit 2023/24 werd verdubbeld. De exportinkomsten overtroffen ook voor het eerst de 283 miljoen euro.
Avocado's zijn een van de belangrijkste fruitexportproducten van Marokko geworden en dragen meer dan 10% bij aan de totale deviezeninkomsten uit fruit- en besexport. In 2024 werden alleen mandarijnen en watermeloenen vaker geëxporteerd. Het exportseizoen begint meestal in september met vroege variëteiten en bereikt een hoogtepunt in de winter, wanneer de populaire Hass-variëteit de overhand heeft. In januari 2025 werd het hoogste maandelijkse volume gemeten met 32.600 ton—meer dan de totale avocadobetaling van Marokko in 2019/20.
© EastFruit
Spanje bleef de belangrijkste bestemming en ontving meer dan 35% van de zendingen, hoewel het relatieve aandeel wel wat afnam. Frankrijk en Nederland volgden met respectievelijk 25% en 22%, terwijl het VK en Duitsland goed waren voor 7% en 3%. Marokko boekte ook sterke vooruitgang op secundaire markten, die samen 6,7% van de export voor hun rekening namen, vergeleken met 3,2% een jaar eerder.
Opvallende groei was er in Canada, Italië, Zwitserland, Portugal, België, Mauritanië en de VAE, terwijl de export naar Turkije werd hervat. In het algemeen verviervoudigde de export naar secundaire bestemmingen tot 7.600 ton, met Marokkaanse avocado's die 27 landen bereikten. Ondanks aanhoudende droogte blijft de productie groeien, wat de sterke exportprestaties van Marokko ondersteunt.
Bron: east-fruit.com