Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven

Nederland exporteert fors minder naar China, handel met Polen groeit sterk

De Nederlandse export naar China is in de eerste helft van 2025 met 15 procent gedaald ten opzichte van een jaar eerder. Dat blijkt uit nieuwe cijfers uit de Internationaliseringsmonitor van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).

© Ricardokuhl | Dreamstime

Vooral de uitvoer van gespecialiseerde machines en onderdelen – waaronder chipmachines – nam duidelijk af. Zowel de exportwaarde als het volume vielen lager uit, terwijl de gemiddelde exportprijs juist bijna 4 procent hoger lag.

De krimp richting China staat in contrast met de ontwikkeling van de totale Nederlandse goederenhandel, die na enkele onrustige jaren lijkt te stabiliseren. Zowel de invoer- als uitvoerhoeveelheid was in het eerste halfjaar 1,6 procent hoger dan in dezelfde periode van 2024.

Exportstijgers: vooral Polen, Spanje en Italië
Binnen de top tien exportbestemmingen liet Polen de sterkste groei zien. De exportwaarde naar het land nam met 12,7 procent toe, gedreven door zowel hogere volumes als stijgende prijzen. Er gingen onder meer aanzienlijk meer bloemen, planten, fruit en noten naar de Poolse markt.

© CBS

Ook Spanje (+9,9%), Italië (+9,0%) en de Verenigde Staten (+10,5%) lieten stevige stijgingen zien. België (-3,3%), Frankrijk (-2,6%) en Zweden (-10,3%) behoorden juist tot de dalers.

China springt eruit met een exportvolumekrimp van bijna 15 procent. Daarmee is het land de grootste negatieve uitschieter binnen de top tien exportmarkten.

Import uit China neemt juist toe
Aan de importkant is het beeld anders. De invoerwaarde uit China steeg met 5,4 procent – de sterkste groei binnen de top tien herkomstlanden. Opvallend is dat deze groei vooral wordt veroorzaakt door hogere volumes (+6,2%) en niet door prijsstijgingen.

© CBS

Nederland haalde in het eerste halfjaar meer computers, laptops, tablets en elektrische apparaten uit China. Die groei compenseerde een daling in de import van telefoons, modems en routers.

De invoer uit Ierland nam in waarde met 2,6 procent toe, maar de prijzen van geneesmiddelen en farmaceutische producten uit dat land daalden aanzienlijk, waardoor het prijsniveau als geheel met 7,1 procent afnam.

Handel groeit dankzij hogere volumes
De totale waarde van zowel de export (+1,7%) als de import (+1,9%) lag hoger dan een jaar eerder. Dat komt vooral door toegenomen handelsvolumes. De gemiddelde importprijzen stegen licht met 0,3 procent; exportprijzen met slechts 0,1 procent.

© CBS

Vooral machines en vervoermaterieel werden meer verhandeld. De prijsstijgingen bij voeding en levende dieren – onder meer cacao, koffie en chocolade – werden grotendeels gecompenseerd door lagere prijzen voor minerale brandstoffen.

Boven pre-coronaniveau
Vergeleken met 2019 ligt het Nederlandse exportvolume inmiddels 7,3 procent hoger. Het importvolume is daarentegen nog 0,5 procent kleiner dan in het laatste pre-coronajaar.

Bron: CBS

Publicatiedatum:

Gerelateerde artikelen → Zie meer