In Queensland lopen proeven met twee ananasrassen met een paarsgekleurde schil. Het zal naar verwachting nog tot tien jaar duren voordat deze rassen commercieel beschikbaar zijn. Australische ananas heeft doorgaans een groene en goudgele schil, en het nieuwe plantmateriaal is afkomstig van Braziliaanse veredelaars voor beproeving onder lokale teeltomstandigheden.
Eén van de rassen, waarvan de naam nog niet bekend is en dat wordt omschreven als een zoete, helderwitte, laagzure ananas, toont in een vroeg stadium veelbelovende resultaten. Een kleine proefoogst in Wamuran, in het zuidoosten van Queensland, zorgde voor grote belangstelling bij consumenten. "Ik denk dat het vooral het nieuwe karakter is. Mensen hebben simpelweg nog nooit paarse ananas gezien," zegt directeur Gavin Scurr.
© Piñata Farms
In Queensland worden al meer dan 180 jaar ananassen geteeld. Het gewas doet er tot twee jaar over om oogstrijp te worden, waarbij een vrucht ontstaat door de versmelting van meerdere bloeiwijzen. Nieuwe planten worden opgekweekt uit de kroon of uit scheuten die aan de basis van volwassen planten groeien.
De familie Scurr begon met twaalf planten met paarse schil, zes van elke Braziliaanse selectie, en heeft nu ongeveer 2.000 planten in de vollegrond staan. Opschaling is daarbij de grootste uitdaging. "We hebben een handvol planten die we moeten opschalen naar miljoenen planten," aldus Scurr. "Elke generatie kost twee jaar. We moeten vervolgens zeker weten dat het ras voldoende produceert, dat de vruchtmaat in orde is en dat de planten bestand zijn tegen steeds extremere weersomstandigheden."
Queensland is het centrum van de Australische ananasteelt. Volgens de Horticultural Statistics Handbook werd in het boekjaar 2023–24 tussen de Sunshine Coast en Mareeba 76.220 ton ananas geoogst met een waarde van 55,3 miljoen dollar.
Vicevoorzitter van Australian Pineapples, Sam Pike, werkt eveneens aan rassenontwikkeling. Hij selecteert al vijftien jaar binnen '73-50', het meest geteelde ananasras in Australië, en is van plan begin volgend jaar verbeterd plantmateriaal vrij te geven. Hij reageert positief op de proeven met de paarse ananas: "Ik vind het een geweldig idee."
Pike merkt op dat telers blijven kampen met "de pan uit rijzende" teeltkosten en dat zij fruit willen leveren tegen een prijs die voor consumenten betaalbaar blijft. Hij voegt daaraan toe dat Australië geen verse ananas importeert en dat alle ananas door binnenlandse telers wordt geteeld. "We zijn trots op wat we aan de markt leveren," zegt hij.
Bron: ABC News