De Spaanse avocado-oogst is enkele weken geleden gestart met de greenskins, en inmiddels worden op de vroegste locaties ook de eerste Hass avocado's geplukt. Toch kiezen specialisten zoals Montosa ervoor om het gros van de Spaanse avocado's nog even aan de boom te laten hangen. "De vruchten zijn nog niet op hun best, en op de Europese markt is er momenteel volop kwalitatief goede aanvoer vanuit het zuidelijk halfrond", vertelt commercieel directeur Thierry Athimon.
"We starten binnenkort met de eerste biologische Spaanse avocado's. Het drogestofgehalte is nog net aan de lage kant, maar op een paar vroege percelen halen we nu al onze kwaliteitseisen. Bovendien is de ecologische voetafdruk van deze avocado's lager dan die van fruit dat per vliegtuig uit Zuid-Amerika komt."
© Montosa
Voor het conventionele product – dat het grootste volume vertegenwoordigt – wordt gewacht tot half december. Pas vanaf week 2 van het nieuwe jaar verwacht Montosa volledig op stoom te komen. "Op percelen waar we normaal gesproken grote maten oogsten, blijven de vruchten voorlopig aan de kleine kant", zegt Athimon. "We hopen dat de recente regenbuien dat snel goedmaken. Voorlopig verwachten we dit jaar relatief weinig kleine maten."
Montosa wijkt daarmee af van andere Spaanse telers die al wel begonnen zijn. Maar volgens Athimon is die terughoudendheid precies wat Montosa tot een betrouwbare partner maakt. "We zijn specialisten in rijping. Dat betekent: alleen de beste avocado op het juiste moment aanbieden. Daarin geven we de voorkeur aan binnenlandse teelt. Die aanpak heeft ons het vertrouwen van onze klanten opgeleverd. We bouwen bewust aan duurzame relaties, zowel met onze telers als met de afnemers."
Dat kwaliteitsfocus nodig is, blijkt volgens hem uit recente incidenten. "Uit landen zoals Marokko komt fruit dat te vroeg wordt geplukt. Dat rijpt uiteindelijk niet goed door. Daar heeft niemand wat aan. Als een avocado niet goed rijpt, haakt de consument af. En dat kan zelfs binnen één oogst van één boom gebeuren, elke vrucht gedraagt zich anders."
Op dit moment komt de beste avocado, wat betreft maat en droge stof, uit Chili, zegt Athimon. "Die zijn wel duurder, maar leveren topkwaliteit. Peru is inmiddels klaar met de oogst, al zijn sommige containers te laat aangekomen."
Hoewel er in Spanje een grotere oogst wordt verwacht dan vorig jaar, vindt Athimon het nog te vroeg voor exacte cijfers. De markt is bovendien tamelijk kalm. "Er is nu veel aanbod uit verschillende landen. Peru is nog niet helemaal uitverkocht, Chili draait op volle toeren en ook Spanje en Marokko beginnen nu. De vraag is daarentegen wat slapjes. Vanaf september daalt de consumptie doorgaans, en dat zien we nu ook. Er zijn meer promoties nodig om de afzet op peil te houden, en dus liggen de prijzen lager."
© Montosa
Toch hoeft Montosa zich niet meteen zorgen te maken over overschotten. Dankzij hun guacamoleproductie kunnen ze ook minder goed verkoopbare avocado's zinvol verwerken. "We streven er altijd naar om zoveel mogelijk fruit als verse avocado te verkopen", legt Athimon uit. "Maar als er een tijdelijk overschot is, vangen we dat op met onze guacamole. Zo zorgen we ervoor dat onze 3.000 telers en partners – in Málaga en in Zuid-Amerika – hun oogst altijd op een goede manier kwijt kunnen."
Montosa is sterk aanwezig op de Spaanse en Franse markt, maar groeit ook hard in de rest van Europa. "We breiden uit in Duitsland, Italië, Scandinavië en het Verenigd Koninkrijk. Onze ambitie is om de consument via de supermarkt te leren hoe rijpe avocado's horen te zijn: klaar om direct te eten. Daarvoor kiezen we fruit dat echt goed rijpt. En dat lukt ons makkelijker met binnenlandse avocado's dan met import. Bij importfruit mislukt soms wel 30% van het rijpingsproces. Die verliezen nemen we voor lief, omdat onze klanten – terecht – veeleisend zijn en onze zorgvuldige aanpak waarderen", besluit Athimon.
© MontosaVoor meer informatie:
Thierry Athimon
Montosa
Tel: +34 689 099 541 (Spanje)
[email protected]
www.montosa.com