De komende vier weken werpen we een blik op de Peruaanse AGF-sector, met speciale aandacht voor teelt en verwerking in de zuidelijke regio's Ica en Arequipa. We stellen vijftien exportbedrijven voor, bespreken belangenorganisaties en duiken in de achtergronden van dit fascinerende land. In dit eerste deel geven we een overzicht van de geografie, bevolking, politiek en economie. Morgen gaan we dieper in op de nationale teelt- en exportcijfers.
© ID 36037075 © Pixattitude | Dreamstime.com | Dreamstime
Peru ligt aan de westkust van Zuid-Amerika en grenst aan Ecuador, Colombia, Brazilië, Bolivia en Chili. Het heeft een kustlijn van meer dan 3.000 kilometer aan de Grote Oceaan en is ruim 2,5 keer zo groot als Spanje en zo'n dertig keer Nederland. Peru kent drie duidelijk onderscheiden landschappen: de droge kuststrook (la Costa), het Andesgebergte (la Sierra) dat zich van noord naar zuidoost uitstrekt, en het Amazonegebied (la Selva) ten oosten van de bergen. Deze geografische diversiteit zorgt voor een uitzonderlijke biodiversiteit, en dus ook voor uiteenlopende teeltomstandigheden.
Het land heeft een bevolkingsaantal van zo'n 34 miljoen, dat jaarlijks met ongeveer 1,1% toeneemt. Zo'n 60% woont aan de kust, 26% in het berggebied en 14% in de jungle. Spaans is de voertaal van ruim 80% van de bevolking, gevolgd door Quechua (17%) en Aymara (2%). Meer dan één op de tien Peruanen woont in het buitenland. Tegelijk is Peru sinds 2016 ook zelf een opvangland geworden voor grote groepen Venezolaanse migranten.
Economie: stevige groei, maar met kwetsbare fundamenten
De afgelopen decennia heeft Peru een sterke economische groei doorgemaakt. Die werd vooral gedragen door de mijnbouw – Peru is wereldwijd een grote speler in koper, zilver, zink, goud, lood en tin – en door olie, toerisme en de export van landbouw- en visproducten. De economie blijft gevoelig voor schommelingen in grondstofprijzen en het land kampt met interne ongelijkheid en een grote informele sector.
© ID 139735282 © Hyotographics | Dreamstime.com | Dreamstime
Politieke onrust
Sinds 2016 is Peru immers verwikkeld in een politieke crisis, met voortdurende botsingen tussen presidenten en het parlement. Een dieptepunt werd bereikt op 7 december 2022, toen president Pedro Castillo het Congres probeerde te ontbinden, wat beschouwd werd als een poging tot een staatsgreep die hem zijn functie kostte. Dina Boluarte volgde hem op, maar kreeg uiteindelijk te maken met felle protesten, vooral in de Andes en het Amazonegebied. Daar eisten inheemse gemeenschappen meer inspraak en vervroegde verkiezingen. De kloof tussen de stedelijke kust en het platteland werd daarmee nog zichtbaarder.
De politieke onrust werd verergerd door corruptieschandalen en een groeiend wantrouwen jegens de overheid. In 2025 kwamen jongeren massaal op straat uit onvrede over het gebrek aan kansen en de politieke rot. Ook de veiligheidssituatie verslechterde, met een toename van afpersing en geweld door criminele netwerken, vooral tegen transportondernemers. In oktober 2025 leidde dat tot de afzetting van Boluarte. José Jeri, de voorzitter van het Congres, nam tijdelijk de leiding over. In Lima en Callao werd midden oktober de noodtoestand uitgeroepen vanwege de groeiende onveiligheid.
Sterk economisch beleid houdt de motor draaiende
Ondanks de politieke instabiliteit is Peru er de laatste jaren in geslaagd om economisch redelijk koers te houden. De inflatie bleef in 2024 laag (2%), de werkloosheid relatief beperkt (4,8%) en de staatsschuld bleef binnen de perken, rond de 33% van het bbp. Ook de munt bleef stabiel, en het financiële systeem is gezond. De veerkracht van het Peruaanse bedrijfsleven – van grote exporteurs tot kleinschalige telers – heeft ertoe bijgedragen dat de economie zich staande houdt. Dat geldt ook voor de land- en tuinbouw, en in het bijzonder voor de agro-export.
De verwachtingen voor de Peruaanse AGF-sector blijven positief. De groei wordt gedragen door innovatie, vooruitgang in efficiëntie en productiviteit, nieuwe exportmarkten en forse investeringen in infrastructuur. De komende weken gaan we dieper in op deze veelbelovende ontwikkelingen, en maken we kennis met bedrijven en mensen die deze sector draaiende houden. Peru mag dan politiek wankelen, op het veld wordt keihard gewerkt aan een vruchtbare toekomst.