De afgelopen maanden heeft Panama een stevige comeback gemaakt als exporteur van ananas, vooral naar de Verenigde Staten en Canada. Dat komt deels doordat buurland Costa Rica kampt met een kleinere oogst. "De Panamese opbrengsten zijn de laatste twee jaar jaarlijks met 30 tot 40 procent gegroeid", zegt Danis Santana, directeur van Panama Squash Co. "Daardoor krijgen we internationaal steeds meer voet aan de grond."
© Panama Squash
Costa Rica had flink last van extreem weer: teveel regen en lagere temperaturen zorgden voor spontane bloei, wat de oogst flink verstoorde. "Wat voor de één lastig is, opent deuren voor een ander", aldus Santana. De Panamese ananas wist daarvan te profiteren. "Onze vruchten bevatten meer suiker en zijn knapperiger – eigenschappen die goed in de smaak vallen."
Toch blijft Santana realistisch. Hij merkt op dat de markt zich weer begint te normaliseren. "Costa Rica herstelt zich langzaam, en dat drukt de prijzen weer wat", vertelt hij. Tijdens het hoogtepunt van de schaarste liepen die op tot 16 à 17 dollar per ananas in de VS.
© Panama Squash
Ondanks het herstel van Costa Rica blijft Panama stevig aanwezig op markten in onder andere Canada, de VS, Spanje, Nederland en het Verenigd Koninkrijk. Volgens Santana gaat zo'n 85% van hun export naar de VS, maar Europa levert vaak meer op. "De Amerikanen willen vooral grote ananassen – maat zes of zeven – en door de concurrentie ligt de prijs daar lager. In Europa zijn kleinere maten juist gewild en worden die beter betaald", legt hij uit.
© Panama Squash
Ook het weer in eigen land speelt een rol in de teeltplanning. In de regio Azuero, die bekendstaat als de 'droge boog' van Panama, zijn er opvallend zware regenbuien gevallen. "Wat normaal in een maand valt, komt nu in één dag naar beneden", zegt Santana. Die overvloedige regen, in combinatie met een orkaan die langs het land trok, kan voor vertraging zorgen in het komende seizoen van meloen en watermeloen. Daar verwacht het bedrijf juist een groei van 40% ten opzichte van vorig jaar.
Panama Squash Co. verwacht het seizoen van 2025 af te sluiten met wekelijks vijf exportcontainers vanaf hun 25 hectare. Santana blijft positief: "Onze ananas heeft een streepje voor. Niet alleen vanwege de smaak, maar ook omdat we dankzij het klimaat het hele jaar door kunnen leveren."
© Panama Squash Voor meer informatie:
Danis Santana
Panamá Squash Co
Tel: +507 6782 3739 (Panama)
[email protected]
www.panamasquash.com