Wim Mellink, een kleine transportondernemer (KTO'er) uit Eibergen, heeft zonnepanelen op zijn dieseltruck geïnstalleerd. Zijn boodschap aan collega-ondernemers is duidelijk: ook kleine transportbedrijven moeten investeren in verduurzaming om concurrerend te blijven. Ondernemersorganisatie Transport en Logistiek Nederland (TLN) deelt zijn verhaal en laat weten dat de overheid kan helpen met subsidies.
© TLN
Veel transportondernemers denken bij verduurzaming vooral aan elektrische trucks, maar voor een KTO'er met één vrachtwagen is dat vaak economisch niet haalbaar. Wim laat zich daar niet door tegenhouden. "Ik wil mijn werk kunnen blijven doen", zegt hij. "Er komen meer eisen op het vlak van verduurzaming. Dan kun je er maar beter op voorbereid zijn." Voor hem is het een kwestie van vooruitdenken: "Een echte ondernemer denkt vooruit. Ik ben liever trendsetter dan -volger."
Minder brandstofgebruik en lagere uitstoot
Wim kocht vorig jaar een nieuwe dieseltruck en besloot meteen zonnepanelen te installeren, mede dankzij een subsidie. "In mijn vrachtwagen heb ik een koelkastje, een magnetron, een stand-airco en nog wat energievragers. Met de panelen houd ik de accu's op spanning. Dat zorgt voor minder brandstofgebruik en lagere uitstoot. Via een app kan ik dat precies volgen." Zijn opdrachtgever, Baks Logistiek, ontvangt wekelijks een uitdraai van de CO2-uitstoot en volgens Wim waardeert hij de inspanningen. "Je kunt je op zo'n manier als kleine ondernemer ook onderscheiden."
Adviseur Patrick Schipper van TLN ondersteunt ondernemers bij subsidieaanvragen. Hij ziet dat veel KTO'ers denken dat regelingen alleen interessant zijn voor grote bedrijven. "Ook een KTO'er kan ervan profiteren."
Deel investering terugbetaald
Patrick werkt op no cure, no pay-basis: lukt het aanvragen van subsidies niet, dan betaalt de ondernemer niets. "Je kunt subsidies krijgen op uitgaven, ook als ze niet in de regels staan genoemd. Met goede argumentatie kun je er dan een beroep op doen." Dankzij zijn bemiddeling betaalde de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland een deel van de zonnepanelen terug. Wat veel ondernemers niet weten, is dat de subsidie tot drie maanden na de investeringsuitgave kan worden aangevraagd.
De TLN-adviseur benadrukt dat ondernemerschap draait om vooruitdenken en slim inspelen op de eisen van opdrachtgevers. Met de juiste begeleiding kunnen kleine ondernemers niet alleen verduurzamen, maar zich ook onderscheiden in de markt en profiteren van subsidies die vaak breder toepasbaar zijn dan gedacht. Voor wie goed luistert en gebruikmaakt van het netwerk van collega's, is volgens hem verduurzaming niet alleen een uitdaging, maar ook een kans.
Bron: TLN