Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven
Exporteur Valyour: "Teelt maakt een sterke comeback"

Marokkaanse cactusvijgenteelt herstelt zich dankzij resistente rassen

Marokko, ooit een belangrijke producent van cactusvijgen, verloor sinds 2014 grote oppervlakten aan de schildluis die destijds in het land opdook. De schade wordt geschat op meer dan 140.000 hectare, waardoor de vrucht in grote delen van het land vrijwel verdween en de prijzen op de lokale markt sterk stegen.

Volgens Said Aghzou, CEO van Valyour, is de situatie inmiddels echter sterk verbeterd. Hij verwacht zelfs dat cactusvijgen binnenkort tot de meest geëxporteerde Marokkaanse fruitsoorten zullen behoren.

© Valyour

De wederopbloei van de teelt is te danken aan de introductie van nieuwe, schildluisresistente rassen. Aghzou: "In afgelegen gebieden zijn nog oorspronkelijke aanplantingen bewaard gebleven, maar het zijn de resistente variëteiten die de herintroductie op de markt mogelijk maken. Gezondheidsautoriteiten en telers hebben gezamenlijk grote inspanningen geleverd om deze rassen in productie te brengen, met uitstekende resultaten op het vlak van formaat, weerstand, laag waterverbruik en algemene vruchtkwaliteit."

Voor de plaaguitbraak was Marokko internationaal nauwelijks bekend als exporteur van cactusvijgen. Dat beeld verandert nu snel, vertelt Aghzou: "De vraag is explosief gestegen — zowel voor verse consumptie als voor gebruik in de voedings- en cosmeticasector. Commerciële aanplantingen nemen in verschillende regio's snel toe, en het is slechts een kwestie van tijd voordat de cactusvijg uitgroeit tot een belangrijk exportproduct."

© Valyour

Waar de teelt vroeger hoofdzakelijk in het wild plaatsvond en de oogst beperkt bleef tot de zomermaanden, maakt commerciële teelt een verlengd seizoen mogelijk. "We evolueren naar een teelt die het hele jaar kan doorlopen," zegt Aghzou. "Momenteel, met de jongste aanplantingen, loopt het seizoen van april tot september."

De sterke vraag — lokaal, industrieel en voor export — heeft Valyour ertoe aangezet de cactusvijg op te nemen in het assortiment. "We hebben vorig seizoen een commerciële test gedaan op de Spaanse markt, die zeer succesvol bleek. De komende seizoenen willen we de volumes gestaag opvoeren," aldus de exporteur.

Tegelijkertijd heeft het bedrijf besloten om producten die niet langer concurrerend zijn uit het assortiment te halen. "We zijn gestopt met aubergines en komkommers vanwege de hevige prijzendruk. Daarentegen zien we in cactusvijgen en asperges nieuwe speerpunten met groot commercieel potentieel, vooral op de Europese markt," besluit Aghzou.

Voor meer informatie:
Said Aghzou
Valyour
Tel: +212661552683
[email protected]

Gerelateerde artikelen → Zie meer