De grootste blauwe bes ter wereld, bekend onder de rassennaam Eterna, zal binnenkort worden geteeld en verkocht in Nieuw-Zeeland. De bessen, die de grootte van een pingpongbal zouden kunnen bereiken, worden geplant in de regio's Kerikeri en Waikato.
The Fresh Berry Company, dat bessen in heel Nieuw-Zeeland teelt en op de markt brengt, bevestigde een samenwerking met de internationale bessenteler Driscoll's om dit ras te introduceren. Algemeen directeur Simon Tallon vertelde dat een van de in Australië geteelde Eterna-blauwe bessen het Guinness World Record houdt als de grootste blauwe bes, met een gewicht van 20,4 gram.
© The Fresh Berry Company
Hij vertelde dat al het geïmporteerde plantmateriaal eerst door het Ministry for Primary Industries wordt getest om te garanderen dat het vrij is van plagen en ziekten voordat het aan telers wordt vrijgegeven. "Daarna wordt het doorgevoerd naar weefselkweek en onze commerciële plantenkwekerijen, waar we ze laten uitgroeien tot commerciële planten voor onze eigen bedrijven en externe telers," legde Tallon uit. "Het belangrijkste blijft altijd: hoe krijg je betere bessen, stevigere bessen, een langere houdbaarheid, en uiteindelijk moeten ze goed smaken."
Tallon gaf aan dat een beperkt aantal van deze grote blauwe bessen naar verwachting eind 2026 de supermarkt zal bereiken.
Het bedrijf is daarnaast van plan om volgend jaar de eerste bessentuin op het South Island in Nelson te openen. "Al onze teelt vindt plaats in plastic tunnels, behalve sommige blauwe bessen die geëxporteerd worden," zei Tallon.
Hij voegde toe dat er een sterk aardbeienseizoen wordt verwacht richting Kerst, vanuit de eigen bedrijven en telers in Hawke's Bay, Waikato en Northland. "We verwachten dit jaar een behoorlijk volume, zodat consumenten kunnen genieten van aardbeien, blauwe bessen, frambozen en bramen," aldus Tallon.
Volgens Tallon bedroeg de totale omzet van zachtfruit in Nieuw-Zeeland vorig jaar ongeveer US$72 miljoen.
Bron: FarmersWeekly