Na enkele jaren van daling in de Israëlische citrusteelt lijkt er dit jaar een mogelijke opleving in de grapefruitteelt. "Terwijl de Israëlische citrussector zich voorbereidt op het verkoopseizoen 2025/2026, vindt de grapefruitteelt haar weg in een complex speelveld. De totale productie neemt toe, maar er blijven uitdagingen op de mondiale markt," zegt Betsalel Ohana, exportmanager van Planet Israel Farms. "Grapefruit is altijd een kernproduct geweest van het bekende merk Jaffa en blijft een belangrijk exportartikel. Vooral de Sunrise Red, ook wel bekend als Star Ruby, speelt daarin een grote rol, met daarnaast nichemarkten voor de Sweetie Green en de klassieke White Marsh-variëteiten."
© Planet IsraelSunrise Red
"Na een moeilijk seizoen 2023/2024, dat werd beïnvloed door regionale conflicten en personeelsgebrek, ziet de prognose voor de totale Israëlische grapefruitoogst er positief uit. Hoewel de officiële voorspellingen voor het exportvolume in 2025/2026 nog worden uitgewerkt, wijzen recente trends op een mogelijke stabilisatie of lichte stijging van de exportvolumes na de verwachte opleving in het seizoen 2024/2025. Ter referentie, de totale grapefruitoogst in het seizoen 2023/2024 werd geraamd op ongeveer 144.000 ton, waarvan circa 33.000 ton geëxporteerd werd."
Als we naar de rode grapefruitrassen kijken, benadrukt Ohana dat deze historisch gezien het grootste deel van de grapefruitexport uitmaken: "Voorheen waren roze en rode grapefruit goed voor ongeveer 40.000 ton van de totale export van citrus. Voor 2025/2026 hopen we, ervan uitgaande dat de logistiek stabiel of verbeterd blijft en de vraag in de belangrijkste Europese landen sterk is, dat rode grapefruit de leidende exportpositie behoudt of zelfs iets groeit binnen de totale export van verse grapefruit."
© Planet IsraelSweetie
Een kleiner deel van de grapefruitexport betreft de Sweetie. "Sweetie, een Israëlische hybride van pomelo en witte grapefruit, is een vroeg-seizoen variëteit met een lagere zuurgraad. Het heeft een specifieke nichemarkt, vooral in Oost-Azië. Hoewel de Sweetie geen marktleider is, zorgen zijn unieke smaak en kleinere maar betekenisvolle exportvolumes voor stabiliteit. Historisch gezien maakt de productie van Sweetie slechts een klein deel uit van de totale grapefruitoogst, waarbij een gedeelte groen naar Aziatische landen wordt verscheept."
Het teeltgebied van de traditionele White Marsh grapefruit is de afgelopen decennia drastisch afgenomen, legt Ohana uit. "Deze afname komt vooral doordat consumenten de voorkeur zijn gaan geven aan rode variëteiten en door het uitgebreide gebruik binnen de binnenlandse verwerkende industrie. De export van White Marsh is minimaal vergeleken met die van rode variëteiten. Het grootste deel van de White Marsh productie gaat naar sapverwerking, met enige export van verse grapefruit voor specifieke, traditionele markten."
© Planet Israel
Over het algemeen wordt verwacht dat het exportseizoen 2025/2026 van grapefruit gedomineerd zal worden door de Sunrise Red (Star Ruby) variëteit. Dit komt door een algemeen herstel in de citrusteelt. Desondanks zullen bredere uitdagingen, zoals waterbeheer, personeelsbeschikbaarheid en hoge transportkosten naar met name Aziatische bestemmingen, de uiteindelijke exportprestaties blijven beïnvloeden. De algehele gezondheid van de citrussector blijft sterk afhankelijk van succesvolle export van hoogwaardige rassen zoals de rode grapefruit van het merk Jaffa," besluit Ohana.
Voor meer informatie:
Betsalel Ohana
Planet Israel Farms
Tel: +972 54 738 3436
[email protected]