Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven

Overaanbod Spaanse ijsbergsla in januari en februari niet uitgesloten

De regio Murcia kijkt met vertrouwen uit naar de oogst van twee van haar belangrijkste gewassen: ijsbergsla en broccoli. Dankzij de regenval in het voorjaar en de zomer zijn de vooruitzichten positief. Maar met die hoge opbrengst ligt overaanbod op de loer.

"We zien in heel Europa – en ook in Spanje – een stijgende vraag naar ijsbergsla en broccoli", zegt Antonio Ávalos, algemeen directeur van Deilor. "In sommige maanden, zoals januari en februari, zijn wij zelfs de enige aanbieder op het continent."

© Deilor

Volgens Ávalos heeft die groei vooral te maken met een toenemend belang van een gezonde levensstijl. "Elke menukaart heeft tegenwoordig een serieuze salade-sectie. En onze ligging is gunstig: we zitten dicht bij de Europese markt en sla moet nu eenmaal snel worden geconsumeerd."

Wat de ijsbergsla uniek maakt? "Die knapperigheid en de frisse waterige bite", zegt hij. "Daarnaast is ijsbergsla beter te vervoeren dan bijvoorbeeld Romaine sla. Die is misschien wat smaakvoller, maar ijsbergsla blijft de favoriet."

Voor het komende seizoen verwacht Deilor tussen de 18 en 20 miljoen kroppen ijsbergsla te oogsten. De goede weersomstandigheden zorgen voor hoge opbrengsten, maar dat kan in de wintermaanden dus ook leiden tot overaanbod.

© Deilor

Vroege broccoli, overlappende seizoenen
De broccoli-oogst is dit jaar een week eerder begonnen dan normaal. "Dat komt doordat de temperaturen in Europa zachter zijn. Er is minder extreem weer, dus de seizoenen schuiven in elkaar", legt Ávalos uit.

Dat zorgt voor overlap met andere landen zoals Italië en Griekenland. "Zij leveren vooral aan Oost-Europa en Duitsland, vanwege de geografische nabijheid. Toch blijven Spaanse broccoli en ijsbergsla gewild. Onze teeltkennis en het gunstige klimaat blijven een sterk voordeel."

Volgens Ávalos zit de kracht in de combinatie van zonlicht, goed aangepaste rassen en de juiste temperaturen. "Je kunt overal broccoli telen, maar de smaak en kwaliteit hier zijn moeilijk te evenaren." Hij begrijpt het pleidooi voor lokale teelt en korte ketens, maar wijst ook op de kosten. "In sommige Europese landen is telen erg duur. Als hun oogstperiode voorbij is, zijn ze blij met onze producten: goed van kwaliteit en beter geprijsd."

© Deilor

Klimaatverandering is de grote uitdaging
De grootste zorg voor de sector is volgens Ávalos het veranderende klimaat. "De temperatuur schommelt steeds vaker met extreme pieken. Dat is funest voor veel gewassen." Ook in de afzet spelen de temperatuurschommelingen. "De ene dag zijn er meerdere vrachtwagens vol watermeloenen nodig, twee dagen later wil niemand ze meer omdat het ineens 8 graden kouder is."

En ook de winters zijn grillig. "In Frankrijk kunnen ze langer ijsbergsla telen omdat het weer mild blijft, maar dat is niet normaal voor de tijd van het jaar. Zodra het ineens hard vriest, is het gedaan met de oogst. Dan is de sla letterlijk kapotgevroren."

"Het is lastig plannen met die temperatuurschommelingen en met de overlappende seizoenen. Maar dat is nu eenmaal de realiteit waar wij als telers mee te maken hebben", besluit Ávalos.

Voor meer informatie:
Antonio Ávalos (CEO)
Deilor
Tel: +34 635 81 75 78 (Spanje)
[email protected]
www.deilor.com

Gerelateerde artikelen → Zie meer