Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven

Wereldwijd, op Zuid-Afrika na, is er een tekort aan arbeidskrachten voor blauwe bessenoogst

Aan het eind van de eerste dag van de IBO Summit 2025 van de International Blueberry Organisation in Kaapstad verklaarde ambassadeur Darci Vetter aan een aandachtig publiek dat belastingen op voedsel regressief van aard zijn. Op dit congres, dat deelnemers uit 32 landen trekt, wordt er gesproken over een sector die een waarde heeft van 12 miljard dollar. Vorig jaar werd deze sector door The Economist 'Blauw goud' genoemd. Bijna wereldwijd, met Zuid-Afrika als opmerkelijke uitzondering, is er een tekort aan arbeidskrachten.

© Carolize Jansen | AGF.nlIBO-voorzitter Mario Steta gaf aan dat in zijn geboorteland Mexico arbeiders uit Guatemala werkzaam zijn op de velden, terwijl Marokko tijdens het hoogseizoen moeite heeft om voldoende arbeiders te vinden.

De mogelijkheid van de export van Zimbabwaanse blauwe bessen naar China is een veelbesproken onderwerp. De groei van de Chinese blauwe bessensector heeft velen verrast, en zelfs China overweegt seizoenarbeiders uit naburige landen aan te trekken vanwege een tekort tijdens piekperiodes.

Rechts: Mario Steta met een punnet Berryworld zachtfruit dat hij bij Woolworths kocht

In het laatste IBO-jaarverslag is de metriek van de sector geanalyseerd. Een belangrijke bevinding was dat de waarde van blauwe bessen, aangedreven door premium zachtfruit, sneller stijgt dan de hoeveelheid die wordt verhandeld. Zoals Cort Brazelton, een van de auteurs van het 288 pagina's tellende jaarverslag, het verwoordde: "We verkopen veel blauwe bessen - aan dezelfde mensen. We moeten werken aan het vergroten van ons consumentenbestand."

Handelstekort VS in land- en tuinbouw niet noodzakelijk afwijkend
Wat zijn de gevolgen van de Amerikaanse tarieven voor blauwe bessen? Voor telers in de VS zijn de productiekosten hoger, wat export duurder maakt. Blijven de blauwe bessen dan lokaal, misschien als diepgevroren product? Dit soort vragen vraagt om actie van bedrijven.

Een mogelijk positief aspect, merkte ambassadeur Vetter op, is dat er onderhandelingen gaande zijn voor een vrijstelling voor AGF, wat nog steeds een optie is. Blauwe bessen buiten het seizoen zouden hier mogelijk ook onder kunnen vallen. Dit in tegenstelling tot producten zoals avocado's of koffie, waarvoor net een vrijstelling is verkregen.

© Carolize Jansen | AGF.nl
Darci Vetter

Ambassadeur Darci Vetter was de voormalig plaatsvervangend ondersecretaris bij het Amerikaanse ministerie van Landbouw (USDA) tijdens het Obama-tijdperk, waar ze toezicht hield op de Foreign Agricultural Service. Later was ze senior vice-president van PepsiCo en nu is ze adviseur. Op het congres adviseerde ze de sector om de snelle handelsbeslissingen van de Trump-administratie nauwlettend in de gaten te houden. "Gebruik je handelsverenigingen," benadrukte ze. Veel bureaucraten hebben niet genoeg praktijkkennis om te begrijpen hoe de economische impact, bijvoorbeeld van duurdere kunstmest, écht uitpakt.

"Wanneer de prijzen voelbaar worden in de portemonnee, zullen de klachten toenemen"
China noemde de opgelegde tarieven vorige week "onredelijk". In november zal het Amerikaanse Hooggerechtshof de kwestie aanhoren die de International Emergency Economic Powers Act betreft, een wet gebruikt door de Trump-regering om het tariefbeleid te handhaven. Hoewel deze wet eerder werd toegepast voor wereldwijde sancties, werd deze nooit eerder voor tarieven ingezet, legde ze uit.

De huidige regering beschouwt het Amerikaanse handelstekort als een noodsituatie, maar Vetter vindt dat een handelstekort niet per definitie problematisch is. Vaak is het slechts een realistische weergave van de tegenslagen in de agrarische teelt van de VS. Het idee om een quid pro quo handelsrelatie te verwachten met een land als Lesotho houdt geen stand, wat het gebrek aan samenhang in de huidige handelsstrategie illustreert.

Het volledige effect van de prijsstijgingen is nog niet zichtbaar. "Zodra de prijzen echt in de portemonnee beginnen door te dringen, zullen de klachten toenemen." De tussentijdse verkiezingen zouden een keerpunt kunnen betekenen. Intussen lijkt Wall Street te vertrouwen op een gunstige uitspraak van het hof die enkele tariefbesluiten kan terugdraaien.

Internationaal gezien heeft de rest van de wereld blijk gegeven van een voorkeur voor het behouden van een internationale handelsinfrastructuur in plaats van het volgen van het voorbeeld van de VS met danig protectionisme. Regionale samenwerking zal belangrijker worden en landen zullen op zoek gaan naar andere handelspartners. De modellen waar naar wordt gekeken zijn onder andere de samenwerking tussen China, India en Rusland binnen de Shanghai Cooperation Organization, waaruit blijkt dat er andere handelswegen worden bewandeld. Ze citeerde Michael Froman, haar voormalige collega in de Obama-regering, die onlangs aangaf dat landen in hun handelsbenadering waarschijnlijk 'polyamoreus' zullen zijn.

© Carolize Jansen | AGF.nl

Voor meer informatie:
Elzette Schutte
BerriesZA
[email protected]
https://www.berriesza.co.za/

Gerelateerde artikelen → Zie meer