Tholen - Hightech aardbeien telen in kassen is hier vandaag de dag zo normaal geworden dat je bijna zou vergeten dat wat je doet best bijzonder is. Een dag lang busladingen vol buitenlands bezoek ontvangen kan dan leerzaam en verfrissend zijn, zo mocht men bij Gestelberries vrijdagochtend ervaren.
Gestelberries uit Hoogstraten was een van de bedrijven die hun deuren openstelde vanwege het International Strawberry Congress. Aardbeienvoorlichter Dirk Vermeiren van Proefcentrum Hoogstraten gaf in de kassen van de familie Krijnen een rondleiding.
© Thijmen Tiersma | AGF.nl
De rondleiding begon onder een stralend blauwe lucht op het trayveld bij Gestelberries. Bekijk hier de hele fotoreportage.
Vakkennis uitwisselen
Het duurde welgeteld nog geen paar minuten of er werden heel gericht en gedetailleerde vragen op Dirk afgevuurd. Een van de eerste vragen die liet zien dat er een goed ingelicht internationaal vakpubliek op bezoek was, ging over bemesting en stikstofgift. Ook waar het over LED-belichting en plantafstanden ging, werden de cijfers gretig genoteerd.
6 kilogram aardbeien uit een winterteelt van begin december tot begin februari? Check. 12 planten per meter in Meerle-bakken? Check. 13 kilogram oogst uit een teelt met doordragers van half februari tot nu? Check. De kladblokjes en smartphones van de bezoekers raakten in een uur tijd vol met aantekeningen, ideeën en foto's. Er was in de kassen van de familie Krijnen volop gelegenheid om foto's te maken.
© Thijmen Tiersma | AGF.nlUV-C-robot in actie, hier tijdens de eerder dit jaar gehouden vergelijkingstour voor UV-C-robots, waaraan Gestelberries ook meedeed.
Proeven maar
Een van de hoogtepunten voor de bezoekers aan Gestelberries was een demonstratie van de UV-C-robot van Micothon. Die doet sinds enige tijd 's nachts zijn werk in de kassen, en helpt meeldauw voorkomen.
Een ander hoogtepunt bleek simpelweg aardbeien proeven, waarbij rondleider Dirk terloops ook nog even de actualiteit aanstipte. De hete zomer heeft voor wat minder fraai gevormde Elsanta-aardbeien gezorgd. De aardbeien waren vrijdagochtend wel lekker zoet. Ook van het ras Karima kon worden geproefd. Dit ras is een doordragend ras, iets waar steeds meer telers ook ervaring mee opdoen.
Na het proeven ging de groep vervolgens per bus, er waren er 4 (!), en een enkeling met eigen vervoer, op weg naar Van Oers Fruit, RKW Hyplast en MJ-Tech. Bekijk hier de fotoreportage.