De consumptie van pitloze druiven zit flink in de lift. Volgens onderzoeksbureau Kantar is het zelfs de snelst groeiende fruitsoort in het Spaanse schap van het afgelopen jaar. En ook in Oost-Europa en Azië neemt de vraag stevig toe.
© Moyca
"Die groei zet zich zeker door", zegt Antonio Domene, directeur van het Spaanse teeltbedrijf Moyca. "Pitloze druiven zijn makkelijk te consumeren, gezond en passen perfect in het snackgedrag van de moderne consument." Vooral de combinatie van gebruiksgemak, promotiecampagnes en nieuwe rassen met unieke smaken draagt bij aan het succes.
Hoewel Spanje zelf flinke stappen zet in de consumptie, blijven landen als het VK, Duitsland en Nederland volgens Domene cruciaal voor de afzet van pitloze druiven. In Oost-Europese landen zoals Polen, Roemenië en Tsjechië komt de trend nu ook goed op gang. "Daar stappen consumenten steeds vaker over van druiven met pit naar pitloze varianten. Zeker in het hogere segment is er nog veel groeipotentieel."
© Moyca
Ook naar Azië groeit de export flink. Spanje levert vooral aan Hongkong, Singapore, Maleisië en Vietnam. Daar is de premium pitloze druif uit Spanje populair. "China was wat lastiger open te breken, maar inmiddels exporteren we ook daar met succes. Het volume is nog klein, maar het potentieel is enorm. Wel zijn de eisen streng, vooral qua certificering en logistiek. En ook de eigen teelt neemt er toe."
"Vroeger kwamen druiven buiten het seizoen vooral uit Chili, nu is jaarrond levering eerder regel dan uitzondering", aldus Domene. Moyca werkt daarvoor met teeltpartners in Peru, Chili en Zuid-Afrika. Toch blijft de focus op Spaanse druiven. "Dat is ons specialisme."
© Moyca
Met een jaarlijkse productie van zo'n 80.000 ton pitloze druiven is Moyca een van de koplopers in Europa. Voor 2025 wil het bedrijf zijn positie verstevigen door te blijven investeren in nieuwe premiumrassen. "Dit jaar hebben we er 100 hectare bij geplant. Innovatie en duurzaamheid blijven voor ons topprioriteit."
© Moyca
Volgens Domene is Spanje ver gekomen in het telen van pitloze druiven, maar er is nog ruimte voor verbetering. "We kunnen nog stappen zetten in plagenbestrijding, opbrengst en houdbaarheid. Tegelijkertijd willen consumenten steeds intensere en natuurlijkere smaken. Daar spelen we op in met nieuwe rassen met uitgesproken aroma's, zoals de Candy-lijnen en druiven met tropische tonen." De bekende knapperige textuur en lange houdbaarheid blijven daarbij essentieel.
Op de Europese markt groeien ook de concurrenten, vooral Egypte en Griekenland. "Egypte is sterker geworden in kwaliteit en logistiek. Griekenland pakt steeds meer marktaandeel in bepaalde periodes. Toch heeft Spanje nog altijd een voorsprong in voedselveiligheid, nabijheid en constante kwaliteit. En dat waarderen onze klanten", besluit Domene. "Concurrentie houdt ons scherp en dwingt ons te blijven vernieuwen."
Voor meer informatie:
Moyca
Tel: +34 968 42 38 38 (Spanje)
www.moyca.org