De groothandelsprijzen voor vroege appelrassen in Moldavië zijn de afgelopen zes weken bijna gehalveerd, van 20 naar 9 MDL per kilo (€1,00 naar €0,46 per kg), aldus een rapport van Logos Press.
Een vergelijkbare trend is zichtbaar in Oekraïne en Polen, hoewel daar de daling minder scherp is, met een vermindering van 15 tot 20%. Op basis van de huidige gegevens van EastFruit heeft Moldavië nu de laagste groothandelsprijzen van alle Europese landen in de studie: €0,59 per kg in Moldavië, tegenover €0,94 in Polen en €1,09 in Oekraïne. Analisten geven aan dat de prijzen blijven dalen door het grote aanbod van zowel de nieuwe oogst als de oogst van vorig jaar, gecombineerd met een zwakke vraag. Consumenten richten zich namelijk op seizoensgebonden alternatieven zoals steenfruit, zachtfruit en vroege druiven.
Ondanks de prijsdaling blijven de prijzen voor augustus 2025 in zowel Moldavië als Oekraïne ongeveer dubbel ten opzichte van vorig jaar. In Moldavië worden de meeste vroege appels lokaal verkocht op de versmarkt, met minimale exportactiviteit. De leveringen aan verwerkingsbedrijven zijn beperkt, met industriële appelprijzen tussen 2,5-3,0 MDL per kg (€0,13-0,15 per kg), wat hoger is dan vorige zomer, maar nog steeds aanzienlijk lager dan de prijzen voor verse appels. In Polen zijn de prijzen voor industriële appels sinds het begin van het seizoen met ongeveer een derde gedaald tot €0,16-0,18 per kg, als gevolg van de stagnerende verkoop van appelconcentraat in de EU.
Zouden de prijzen in Oost-Europa dit seizoen weer stijgen, dan zou dit de eerste keer zijn dat groothandelsprijzen voor appels in meer dan twee opeenvolgende jaren stijgen.
Bron: logos-pres.md