Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven

Jaarrond cactusvijgen

Hoewel cactusvijg een zomerfruit is, zijn er ook bedrijven, zoals Dom Chumbito uit Murcia, die het buiten de warme maanden kunnen oogsten en zo hun aanbod over het jaar spreiden. "Wat ons onderscheidt, is dat we cactusvijg ook buiten het seizoen telen. Van september tot juni halen we ruim een miljoen kilo per jaar binnen. In de winter, als de zon moeite heeft om door te breken, daalt de productie, terwijl in de lente de oogst doorgaans op volle toeren draait", vertelt manager María del Carmen Pérez, "We richten ons op de variant met oranje vruchtvlees. Die is het zoetst en bevat minder pitjes." © Don Chumbito

"In Spanje is de cactusvijg populair in Andalusië en Murcia, in andere regio's minder. Maar in het Verenigd Koninkrijk, de Verenigde Arabische Emiraten, Saoedi-Arabië, Canada en Israël is er veel vraag. We leveren zelfs aan een koningshuis", vertelt María del Carmen met trots, "na vele inspanningen."

Hoewel deze plant van oorsprong uit de woestijn komt, heeft hij in de zomer water nodig om sappig fruit te geven. "Het oogsten is precair: we plukken één voor één, zodat de schil niet scheurt", benadrukt María del Carmen.

© Don Chumbito

Traditionele techniek
"Wij passen een traditionele teelttechniek toe die oogst tegen eind augustus toelaat, op een moment dat er minder aanbod is. Meestal beginnen anderen in half juli, maar dan rijpt alles tegelijk en is er een grote hoeveelheid op de markt."

Ze vertelt ook een legende: "Men zegt dat rond het feest van San Antón een zware storm alle cactusvijgen op de grond deed belanden. Maar de planten kregen opnieuw vruchten. Sindsdien wordt die techniek in Murcia toegepast om de oogst tot eind november mogelijk te maken."

Cactusvijgen houden het in een koelruimte tot vier maanden uit. "Maar de beste kwaliteit blijft ongeveer 25 dagen gewaarborgd, mits je zeer zorgvuldig oogst en verwerkt", aldus María del Carmen.

© Don Chumbito

Nieuw ras in ontwikkeling
"De cochenilleluis houdt ons scherp", verzucht de manager. "Die insecten moet je dagelijks met de hand verwijderen, omdat de plant weinig transpiratie heeft en gewasbeschermingsmiddelen niet opneemt. Wij wassen met water om de plaag te bestrijden, maar het blijft een voortdurende bedreiging."

"Gelukkig zijn we bezig met het ontwikkelen van een nieuw cactusvijgenras. Die moet niet alleen resistenter zijn tegen de cochenilleluis, maar ook heel zoet. We zijn nu in de vermenigvuldigingsfase en hopen het ras over een paar jaar op de markt te kunnen brengen", besluit María del Carmen.

Voor meer informatie:
María del Carmen Pérez (manager)
Don Chumbito
Tel: +34 616 23 82 04 (Spanje)
[email protected]
www.donchumbito.com

Gerelateerde artikelen → Zie meer