Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven

Nederlandse aardbeienoogst in 15 jaar verdubbeld ondanks daling areaal

In 2024 werden in Nederland meer dan 86 miljoen kilo aardbeien geoogst, een verdubbeling ten opzichte van 2010. Dit komt met name doordat er meer aardbeien onder glas en plastic tunnels worden geteeld. De totale oppervlakte aardbeien is in dezelfde periode met ruim 15 procent gedaald, tot 1,4 duizend hectare. Het areaal kleinfruit, zoals bessen, daalde na een piek in 2018. Dit blijkt uit cijfers van het CBS.

© CBS

De oogst aardbeien onder glas en tunnels besloeg in 2024 driekwart van de totale productie aardbeien. In 2010 was dit nog de helft. Het areaal (oppervlakte) aardbeien onder glas en tunnels is sinds 2010 meer dan verdubbeld naar 602 hectare in 2024. De oogst van deze aardbeien is in deze periode meer dan verdriedubbeld naar 66 miljoen kilo.

In 2024 werd er op 758 hectare aardbeien in de open grond geteeld, bijna 44 procent minder dan in 2010. Ondanks het kleinere areaal is de oogst in deze periode slechts gedaald met 4,2 procent. In 2024 was de oogst van aardbeien in de open grond ruim 20 miljoen kilo.

Van 2025 zijn nog geen oogstcijfers beschikbaar, wel de voorlopige areaalcijfers. In 2025 is het areaal aardbeien in de open grond verder gedaald naar 724 hectare, 4,5 procent kleiner dan het jaar ervoor. Ook de oppervlakte onder glas en tunnels is ten opzichte van een jaar eerder gedaald met 1,8 procent naar 591 hectare.

© CBS

Areaal zwarte bessen sinds 2010 meer dan gehalveerd
In 2025 werd er op 1,4 duizend hectare kleinfruit in de open grond geteeld. Kleinfruit bestaat uit blauwe bessen, rode bessen, bramen, frambozen, zwarte bessen en overig kleinfruit. Het areaal kleinfruit is sinds 2010 met bijna 4 procent gedaald.

Van al het kleinfruit in Nederland wordt de blauwe bes het meest geteeld. Na een piek van 949 hectare in 2019, bedroeg in 2025 het areaal blauwe bessen 647 hectare. Het areaal zwarte bessen is sinds 2010 met 64 procent afgenomen tot 196 hectare in 2025. Beide bessensoorten hebben te maken met concurrentie uit Oost-Europa. Meer dan de helft (54,8 procent) van het kleinfruit wordt geteeld in Limburg en Noord-Brabant.

© CBS

Bron: CBS

Publicatiedatum: