Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven
OPI Sicula O.P. Soc. Coop. Agr.

"Vroegheid maakt het verschil voor Siciliaanse druiventelers

© COLLERONI

De groeiende belangstelling voor Siciliaanse druiven is inmiddels een gevestigde realiteit, bevestigd door de uitzonderlijk hoge marktvraag. De traditionele rassen Victoria en Black Magic zijn het seizoen gestart en hebben momenteel een gemiddeld suikergehalte van 14 tot 15 graden Brix. Aan kop staat de nieuwe pitloze variëteit Arra 30 (Arra Sugar Drop), met een suikergehalte tussen 16 en 21 graden Brix. Deze variëteit zal van half mei tot eind september op de markt beschikbaar zijn. Dit meldden Domenico en Sammy Fisicaro, presidenten van OPI Sicula, in hun commentaar op de ontwikkelingen binnen de sector.

"De druivenmarkt is de afgelopen jaren sterk geëvolueerd," voegde hij daaraan toe, "en vooral de nieuwe pitloze variëteiten domineren in de meeste landen, dankzij de groeiende vraag vanuit de consument."

OPI Sicula werd tien jaar geleden opgericht, met het hoofdkantoor in Mazzarrone. De coöperatie is ontstaan uit de vasthoudendheid van diverse telers in het oosten van Sicilië, die de wens hadden zich te verenigen en een sterk netwerk te creëren binnen een steeds grotere en concurrerende markt. Het is een participatief model dat spontaan is gestart vanuit het initiatief van de telers zelf.

Tegenwoordig telt de organisatie 84 leden, bestaande uit 70 bedrijven en 14 landbouwproducenten. Samen bewerken zij een areaal van ongeveer 745 hectare. Veel leden zijn gevestigd in het gebied van de BGA Mazzarrone druiven. Deze bedrijven beschikken over de nodige certificeringen en ultramoderne faciliteiten die duurzame productie waarborgen. De combinatie van diverse levens- en professionele ervaringen vormt een onderscheidend kenmerk van de coöperatie.

© OPI SICULA O.P. SOC. COOP. AGR.

"Om grotere volumes op de markt te zien," legt Carmelo Giarracca, vicevoorzitter van OPI Sicula, uit, "moeten we nog een paar dagen wachten. Over het algemeen lijkt het seizoen van 2025 te worden gekenmerkt door bescheiden opbrengsten."

Over de huidige situatie en de kenmerken van Siciliaanse druiven voegt Sammy Fisicaro toe: "De specificiteit van Siciliaanse druiven is dat ze dankzij de gunstige klimatologische omstandigheden en kassenteelt ruim op tijd op de markt zijn, vergeleken met andere landen. Hoewel we spreken over geselecteerde druiven, stelt de hoge mate van specialisatie in het veld, ondersteund door deskundige agronomen, ons in staat om een grote oogst fijne druiven te leveren met milieuvriendelijke en weinig belastende technieken."

© OPI SICULA O.P. SOC. COOP. AGR.

Tegenwoordig zijn gespecialiseerde druiventeeltgebieden zoals Mazzarrone vooral gericht op vroege pitloze variëteiten. De markt vraagt hier ook nadrukkelijk om vanwege hun opvallende smaakeigenschappen. Daarnaast zijn dit, op een meer specifiek teeltniveau, variëteiten die bestand zijn tegen de toenemende frequentie van plantenziekten en klimatologische stress. Hierdoor hebben ze tijdens de kwetsbare productiefasen geen bijzondere agronomische interventies nodig.

© OPI SICULA O.P. SOC. COOP. AGR.

ARRA Sugar Drop wint steeds meer terrein in de grootdistributie en op de markten, met een groeiend aantal aanvragen. Momenteel zijn er in heel Europa meer dan 2.000 hectare ARRA-druiven gelicensieerd door AVI, waarbij Italië het land is met de grootste aanplant en ARRA 30 de meest geteelde variëteit is. Een aanzienlijk deel van de sector beschouwt deze druif als een waardige opvolger van de Victoria. Kenmerkend zijn de grotere consistentie van de bes, die stevig en knapperig is, en de nieuwe smaakprofielen (fruitig, tropisch, exotisch) die goed aansluiten bij de smaakvoorkeuren van veeleisende consumenten.

"Traditionele druivensoorten zijn in Italië nog altijd populair, maar grote retailers, vooral in het buitenland, geven doorgaans de voorkeur aan pitloze druiven, omdat consumenten zowel binnen als buiten Italië positief reageren op deze innovatie. Pitloze druiven onderscheiden zich bovendien door hun grotere stevigheid, wat zorgt voor een betere weerstand tijdens transport. Daarnaast vormt de vroegheid van de druiven uit Sicilië een belangrijk concurrentievoordeel. Hierdoor kunnen zij de productie uit andere regio's zoals Egypte en Zuid-Europa voorblijven en zich zo positioneren in een nichemarkt."

© OPI SICULA O.P. SOC. COOP. AGR.

"Helaas," besluit Mimmo Fisicaro, "moeten we ook de ongebreidelde diefstal op het platteland als een negatief punt benoemen, juist in de periode waarin de druiven rijpen. Ondanks actieve bewaking, zowel overdag als 's nachts, is het vaak onmogelijk om de trossen te beschermen vanwege de omvang van de gecultiveerde gebieden. Vooral pitloze variëteiten, die hogere handelsprijzen behalen, worden getroffen, hoewel ook traditionele cultivars slachtoffer zijn van diefstal. Om deze plundering van wijngaarden te voorkomen, doen wij een dringend beroep op de bevoegde autoriteiten voor ondersteuning bij het beteugelen van dit fenomeen, dat voortdurende en gerichte controles vereist."

Voor meer informatie:
OPI Sicula O.P. Soc. Coop. Agr.
Hoofdkantoor: C/da Pezzagrande sn
96013 Pedagaggi - Carlentini (SR)
Hoofdkantoor: Viale del lavoro, 5
95040 Mazzarrone (CT)
+39 333 2049786 / +39 333 3211296
opisicula@gmail.com