© IrisFresh
Behendige nieuwkomers onder de Zuid-Afrikaanse exporteurs van vers fruit verkennen nieuwe kansen, zoals blauwe bessen uit Zimbabwe. Toen Sandeep Valodia deze bessen vijf jaar geleden voor het eerst aan klanten in het Verre Oosten aanbood, waren zij verbijsterd omdat ze nog nooit van Zimbabwe hadden gehoord.
Valodia richtte zes jaar geleden Iris Fresh op met het doel nieuwe mogelijkheden te vinden buiten de bulkfruitcategorieën – die hij 'vanilleproducten' noemt – en de traditionele Zuid-Afrikaanse markten. Terwijl hij op zoek was naar passiefruit van een teler uit Zimbabwe, kreeg hij in plaats daarvan blauwe bessen aangeboden.
"Er is een lichte vertraging geweest, maar ik verwacht dat we in week 24 voor het eerst zachtfruit uit Zimbabwe naar Maleisië zullen verzenden," zegt hij. Vorig seizoen verscheepte Iris Fresh 2,2 ton blauwe bessen uit Zimbabwe, wat inmiddels is gegroeid tot 96 ton.
Wanneer Zuid-Afrika begint met het plukken van blauwe bessen in Limpopo – wat langzaam op gang komt – zullen de bessen daar vandaan komen, gevolgd door de late oogst uit de West-Kaap. Zo levert Iris Fresh zes maanden per jaar blauwe bessen..
Gediversifieerde herkomst zorgt voor continuïteit
In antwoord op de vraag biedt Iris Fresh sinds een jaar ook babygroenten en exotische producten aan, zoals babyananas, vijgen, passiefruit en meloenen – deze laatste het hele jaar door. "Babygroenten zijn vrij nieuw voor ons; we zijn er pas een jaar mee bezig," zegt hij. "We proberen dit assortiment uit te breiden naar de Europese markt en het Verre Oosten, zowel voor de retail als de groothandel."
© Iris Fresh
Berry Blossom
"We verwachten dit jaar grotere blauwe bessen te kunnen leveren vanwege de toegenomen vraag naar jumbo's en super jumbo's in het Verre Oosten," legt hij uit. "De belangrijkste maat is 14 mm+, maar de focus ligt nu meer op 18 mm+ en 22 mm+ voor die markt. Super jumbo's worden verpakt in tubes van 200 gram in plaats van in punnets van 125 gram."
Voor super jumbo zachtfruit worden hogere prijzen geboden. De afgelopen twee jaar is er nieuwe genetica ontwikkeld die super jumbo zachtfruit produceert, en hij hoopt dit jaar de eerste commerciële oogst hiervan te realiseren. Europa en het Verenigd Koninkrijk, waar Iris Fresh haar blauwe bessen niet naartoe exporteert, kennen geen vergelijkbare vraag naar jumbo's en super jumbo's.
Het merk Berry Blossom, waarin momenteel alleen hun blauwe bessen worden verpakt, zal binnenkort ook Zuid-Afrikaanse aardbeien en frambozen bevatten. "Er is een enorme vraag naar Zuid-Afrikaanse aardbeien in het Midden-Oosten. Aardbeien zijn daar erg populair en het komt goed uit qua timing: er zijn weinig aardbeien beschikbaar voor die markt, omdat de Egyptische oogst al voorbij is als wij beginnen. Dan blijven alleen de aardbeien uit de VS, Zuid-Afrika en Australië over, waarbij Zuid-Afrika natuurlijk veel dichterbij is."© Iris Fresh
Vooruitkijken
"Met oog voor onaangeboorde markten en de bereidheid zich snel aan te passen aan de veranderende wereldwijde vraag, herdefinieert Iris Fresh gestaag wat het betekent om een Zuid-Afrikaanse exporteur te zijn," zegt hij. "Van het introduceren van Zimbabwaanse blauwe bessen in Azië tot het uitbreiden met exotisch fruit en babygroenten, we willen laten zien dat flexibiliteit deuren opent die veel verder reiken dan het conventionele." Zijn visie is duidelijk: "Blijf grenzen verleggen – en blijf de wereld verrassen."
Voor meer informatie:
Sandeep Valodia
Iris Fresh
Whatsapp: +27 82 581 6173
sandeep@irisfresh.global
https://irisfresh.global/