Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven
Beluli Durim, Zwitserland:

"Balkan goed alternatief voor import van niet-Europese AGF"

"In de afgelopen tien jaar worden paprika's, tomaten, komkommers en andere groenten steeds vaker van buiten Europa betrokken, voornamelijk uit Noord-Afrika. Er zijn echter betere alternatieven voor de import van niet-Europese groenten, bijvoorbeeld van de Balkan," zegt Beluli Durim, directeur van BFG International, dat in 2024 is opgericht. De gedreven ondernemer heeft zich ten doel gesteld om bruggen te slaan tussen telers in landen zoals Albanië, Macedonië, Griekenland, Turkije, Servië, Bulgarije en Kosovo, en de Zwitserse afzetmarkt.

Beluli, zelf van Albanese afkomst, heeft meer dan tien jaar ervaring in de Zwitserse AGF-sector en is daardoor goed bekend met zowel de lokale markten als de bijbehorende eisen. "Zwitserland staat bekend om zijn strenge kwaliteitsnormen voor groenten en fruit. Helaas betekent dit ook dat 'nieuwe' sourcingslanden zoals Albanië vaak moeilijk toegang krijgen tot de markt, vooral binnen de foodretailsector." Toch benadrukte CEO Philipp Wyss van Coop vorig jaar specifiek het potentieel van Albanië als een veelbelovend sourcingland voor de toekomst op het gebied van groenten en fruit.

© BFG Handels GmbH'Vers. Eerlijk. Divers. Samen voor duurzaamheid' is het motto van het jonge bedrijf

Duurzame logistiek en groot marktpotentieel
Vanwege het hoge waterverbruik en de onvoorspelbare weersomstandigheden in Spanje zijn vooraanstaande retailketens, niet alleen in Zwitserland, maar ook in de omliggende landen, steeds meer op zoek naar alternatieven, aldus Beluli. "Er wordt steeds vaker producten uit Marokko geïmporteerd, maar deze voldoen vaak niet aan de strenge eisen van de Zwitserse handel. Daarnaast speelt de logistieke factor een rol: Noord-Afrikaanse producten worden voornamelijk overgeslagen in Zuid-Spanje en vervolgens via landtransport naar Zwitserland gedistribueerd. Wij hebben echter een vestiging in de centrale Albanese stad Berat, waardoor we de goederen direct na levering kunnen verpakken, verzamelen en transporteren. Deze kortere toeleveringsketens, zonder onnodige tussenpersonen, zorgen voor een gunstigere prijsdynamiek. We voegen ook extra waarde toe voor onze klanten door de producten, waar mogelijk, per zeevracht naar Ancona te vervoeren. Pas van daaruit worden de goederen verder per vrachtwagen gedistribueerd. Dit geldt niet alleen voor producten van Albanese oorsprong, maar ook voor leveringen uit Griekenland en Turkije. Ik heb ook al contact gehad met SwissClimate, hoewel de datum voor de vergadering nog niet is vastgesteld. We hebben binnenkort een afspraak met hen en zijn ervan overtuigd dat we veel CO₂ kunnen besparen door van Durres naar Ancona te verschepen, wat een belangrijke bijdrage levert aan duurzaamheid."

© BFG Handels GmbH
Griekse watermeloenen. BFG International voldoet aan alle normen op het gebied van certificering en residubewaking en bedient al met succes catering- en groothandelsklanten. Het bedrijf kan ook voldoen aan individuele eisen van klanten op het gebied van sortering en verpakking.

Er is een enorm potentieel voor AGF uit de Balkan in Zwitserland, vervolgt Beluli. "Terwijl andere Europese landen gedomineerd worden door verschillende gemeenschappen, bestaat er hier een sterke en trotse doelgroep met wortels in Albanië, Kosovo, Bosnië, Servië, Kroatië, Noord-Macedonië en andere Balkanlanden. Ongeveer 800.000 tot 1.000.000 mensen – bijna een tiende van de Zwitserse bevolking – verlangen naar vertrouwde smaken en verse groenten uit hun tweede thuisland. Ik ben er ook van overtuigd dat de Zwitsers zelf net zo van deze smaken zullen genieten."

© BFG Handels GmbH
Veel artikelen zoals nectarines en puntpaprika's kunnen flexibel worden geleverd vanuit verschillende landen, waaronder Turkije en Albanië, zodat de leveringszekerheid altijd is gegarandeerd.

Breed assortiment en toenemende teeltcapaciteit
Het jonge bedrijf richt zich op de import en afzet van hoogwaardige vruchtgroenten, een sector met een snelgroeiende vraag. "Samen met mijn zakenpartner Ejup Ahmeti, die ook deel uitmaakt van BFG International, richten we ons op productiefasen waarin Spanje of Italië ook actief zijn op de markt," legt medeoprichter Beluli uit. "Ons doel is om het hele jaar door verse, aantrekkelijke producten uit de eerste hand beschikbaar te stellen. Albanië biedt hiervoor ideale klimatologische omstandigheden, vooral voor citrus. De teelt groeit gestaag, net als het potentieel. Voor paprika's vertrouwen we op bewezen variëteiten zoals Dolma en Kapia, die ook in Turkije en Noord-Macedonië worden geteeld."

"Door onze nauwe samenwerking met gevestigde telers in de hele Balkanregio kunnen we betrouwbaar en continu aan de vraag voldoen. Dit geldt niet alleen voor vruchtgroenten, maar ook voor fruit. In Albanië worden aardbeien regelmatig geoogst van december tot april, wat zorgt voor een seizoensgebonden bevoorrading gedurende de hele winter. De grond is zeer rijk aan voedingsstoffen en levert uitstekende, veerkrachtige kwaliteit. Daarnaast bieden Albanië en Noord-Macedonië hoogwaardige druiven, waar steeds meer vraag naar is op de markt."

Beluli wijst ook op de snelle ontwikkeling van de Albanese tuinbouw. De Albanese regering heeft als doel de exportwaarde te verhogen tot één miljard euro, waarbij de tuinbouwsector een sleutelrol speelt. "In dit kader wordt het areaal voortdurend uitgebreid en worden de structuren steeds verder geprofessionaliseerd en gedigitaliseerd. Er wordt ook steeds meer gebruik gemaakt van nuttige insecten om plagen te bestrijden. Er is nog veel potentieel voor uitbreiding, vooral in het zuidelijke, relatief vlakke deel van het land. We profiteren daarnaast van de beschikbaarheid van grondwater, wat ons een aanzienlijk voordeel biedt ten opzichte van veel Zuid-Europese landen en ons goed positioneert voor de toekomst. Wat we echter nog nodig hebben, is het veiligstellen van de verkoop via de retail," besluit Beluli.

Voor meer informatie:
Beluli Durim
BFG International GmbH
Sandgruebstrasse 5
8193 Eglisau, Zwitserland
Tel.: +41 76 583 27 54
info@bh-fg.ch
www.bh-fg.ch