Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven
Ive Lambert, Starfruit:

"Zeker niche-exoten zullen in de toekomst moeilijk aan te bieden zijn"

Tholen - Met de herfstvakantie verloopt de markt voor de exoten momenteel wat rustiger. "De verkoop zwakt altijd een beetje af in deze weken, maar in de komende weken zal het langzaam maar zeker weer aantrekken", zo vertelt Ive Lambert van Starfruit, die aangeeft dat het in de toekomst steeds lastiger zal worden om nicheproducten in het exotensegment aan te bieden.

"Bij mango's lijkt de markt weer tot rust gekomen te zijn", steekt de handelaar van de Vlaamse importeur van wal. "Er is een groot tekort geweest, waardoor de prijzen veel te hoog waren. Dan zie je dat op een gegeven moment dat de markt gaat blokkeren en er een omslagpunt komt, waardoor de prijzen weer gaan zakken. Inmiddels komt er weer wat meer volume uit Brazilië en is er zelfs een lichte druk om alle volumes weer weg te krijgen. Maar in de komende weken zullen er wat acties worden opgestart, waardoor het zichzelf weer oplost. Vanaf volgende week zullen we stilaan ook beginnen met uit Peru te laden."

"Daarnaast is het in de avocado's momenteel allemaal wat lastig en krap", gaat Ive verder. "Peru is aanmerkelijk eerder klaar dan vorig jaar en bovendien kwam er dit jaar al fors minder product deze kant op. Het zorgt ervoor dat de prijzen de afgelopen weken wel wat zijn gestegen, maar omdat de markt dus relatief rustig is, valt het nog mee. In de komende tijd voorzie ik nog wel een lichte stijging in bepaalde maten, maar extreem zal het niet worden. Tot we op een afvlakpunt komen dat er weer volumes uit andere origines de markt op komen."

Deze komen langzaam maar zeker op gang, zo stelt hij. "Het zal nog een aantal weken lastig zijn in de aanvoer, maar Marokko komt stilletjes aan met product en ook Spanje gaat in november komen. Als die beide volop in productie zijn, zal er wat druk van de ketel gaan. Ook Colombia begint los te komen, maar dat zijn geen grote volumes. Ten slotte heb je nog Chili, maar dat is de laatste jaren toch best aan de prijs voor de Europese markt. Die hebben zelf een grote vraagmarkt met hoog verbruik. Daarnaast komen ze transport- en kostentechnisch eerder uit bij de VS dan Europa."

Problemen productbeschikbaarheid
En daar ligt volgens Ive een pijnpunt richting de toekomst. "De normen die de laatste jaren meer en meer worden gehanteerd door supermarkten maken het simpelweg steeds moeilijker om producten te importeren. Er zijn meer en meer certificaten vereist, waardoor exporteurs op een punt komen dat ze denken: 'Bekijk het maar. We sturen het wel naar delen van de wereld waar minder geëist wordt en we vaak ook nog met betere prijzen terug komen'."

"Zeker in kleinere producten gaat dat een verschil maken. De certificaten kosten klauwen met geld. Grotere producten kunnen dit nog wel dragen, maar als je kosten aan certificaten in een jaar tot 40 duizend euro komen en je doet maar honderd duizend colli, bij wijze van spreken, dan betaal je een halve euro per doos. Alleen al aan certificaten. Dan loopt de kostenstructuur flink op en is het niet meer rendabel", gaat Ive verder.

"Maar dus ook in producten als de avocado's kiest bijvoorbeeld een Chili steeds vaker voor de VS. Ik snap het wel, want als de kosten lager zijn, er minder papierwerk is, minder risico in transport en je hebt ook nog eens hogere returns, dan is de keuze snel gemaakt. We hebben het dit jaar eerder in granaatappelen gezien. Er is gewoon niets naar Europa gekomen vanuit Chili en dat zullen we wel vaker meemaken. Klimatologisch wordt het ook steeds uitdagender. Dan heb je dus een situatie dat de wereldwijde vraag naar voedsel omhoog gaat, maar de productie sterk afhankelijk is van klimatologische omstandigheden. Men kiest dan voor zekerheid en zeker in jaren dat er iets fout gaat, zullen we veel meer excessen gaan zien."

De handelaar is er dan ook van overtuigd dat productbeschikbaarheid een probleem gaat worden. "Wij zullen het misschien niet meer meemaken, maar voor volgende generaties wordt het een lastige situatie. Telers hier wordt het moeilijker en moeilijker gemaakt met de regels en aan de andere kant leggen we bij import ook steeds meer regeltjes op, waardoor exporteurs ons links laten liggen. Dat gaat een keer vastlopen tot een punt dat voeding echt onbetaalbaar wordt. Daar ben ik heilig van overtuigd."

Voor meer informatie:
Ive Lambert
Starfruit Company
Werkhuizenkaai 112-154
Brussel - België
Tel.: +32 (0)2242 0876
info@starfruit.be
www.starfruit.be