Volgens Bancolombia zou de zwakte van de economie in Europa voor enige onzekerheid op de Colombiaanse fruitmarkt zorgen, met name de bananenmarkt, aangezien de EU met een aandeel van ongeveer 60% de belangrijkste bestemming is voor de Colombiaanse bananen.
En in 2023 zal de export naar die markt met 14% dalen. De daling in volume wordt evenwel gecompenseerd door een stijging van de verkoopprijs en een daling van sommige kosten.
Wat de kosten betreft kan de Colombiaanse bananensector even ademhalen, maar de milieuregelgeving zou in de toekomst een bittere pil kunnen zijn om te slikken. Er bestaat immers nog steeds bezorgdheid dat de Europese regelgeving, in het kader van de zogenaamde Green Deal, het gebruik van bepaalde moleculen wil verbieden die noodzakelijk zijn bij de bestrijding van plagen, juist nu Colombia een groter risico loopt op Fusarium (FTR4). De ontwikkeling van biologische hulpmiddelen die de productiviteit van het gewas niet in gevaar brengen zal van cruciaal belang zijn om de toegang tot die markt te behouden.
Ondertussen neemt Ecuador marktaandeel van Colombia in, vooral in de eurozone. Met uitzondering van 2022 groeit Ecuador in de EU sterker dan Colombia. Dit jaar is de kloof zelfs heel duidelijk. Terwijl Ecuador in de eerste acht maanden van dit jaar 13% meer bananen heeft geëxporteerd naar de EU, moest Colombia 14% prijsgeven.
Bron: contextoganadero.com