Tholen - Bij Van Blijderveen Fruit is de hardfruitoogst alweer geruime tijd achter de rug. "Wij zetten qua teelt nog in op de ouderwetse Nederlandse rassen, waarbij de Elstar, Jonagold en Red Prince de hoofdmoot vormen", vertelt Kees van Blijderveen van Gebr. van Blijderveen uit Ingen. Hij kijkt tevreden terug op de oogst. "Als je genoeg handjes tot je beschikking had - en dat hadden wij gelukkig - dan is het goed verlopen. Het weer was goed, alleen had dat ene weekje warm weer niet gehoeven. Dat gaf nog wat keuzestress om eerst de Conference of eerst de Elstar te plukken."
"We hebben in Nederland met name minder Elstar-appelen geoogst. Bij Conference is het nog wat minder duidelijk hoe groot de oogst exact is uitgevallen, maar ook daar is de algehele tendens wel dat de oogst iets minder is dan vorig jaar. Wel zijn er wat kwaliteitsprobleempjes, de peren vallen wat kleiner en ruwer uit. Ook heeft dat warme weekje geresulteerd in af en toe een gekookt appeltje en een behoorlijk verschil tussen hardheid en smaak. Maar gelukkig is de vraag naar Klasse II fruit en industriefruit ook goed."
"Die warmte begint inmiddels aardig te wennen, want daar hebben we de laatste jaren tijdens de oogst steeds vaker mee van doen. Waar ik me meer zorgen over maak is de beschikbaarheid van middelen om de appel perfect te houden aan de boom. De appelbloesemkever is een serieuze dreiging. Daarom zullen we als telend Nederland hard moeten werken aan alternatieven of het behoud van de huidige middelen, anders gaan we echt honger krijgen."

Een enthousiaste chauffeur van Van Blijderveen onderweg
"Vooralsnog is de propaganda van de mensen die tegen deze middelen strijden groter dan de mensen die het hele jaar bezig zijn om hun gewas netjes geteeld te krijgen, dus dat is wel een grote uitdaging voor de Nederlandse fruitteelt. Een andere uitdaging is dat we genoeg mensen behouden die in de fruitteelt blijven werken", zegt Kees. De toename van de perenteelt in een land als Polen is eveneens belangrijk om niet uit het oog te verliezen. "Gelukkig hebben zij nog een wat ander klimaat met wat meer extremen, dus dat hebben ze niet zomaar voor elkaar, maar we hebben er al zoveel knowhow heengebracht, dat dit ze ook wel zal gaan lukken."
Van Blijderveen is zelf hoofdzakelijk actief op de Franse, Duitse en Nederlandse markt en via overige exporteurs gaat het fruit ook naar verdere bestemmingen. Het bedrijf verhandelt al wel clubrassen, maar heeft die op de eigen teeltbedrijven nog niet geïntroduceerd. "Ik vind het lastig, de oogsttijd is qua weer vaak niet ideaal en tussen de Red Prince en de nieuwe rassen zit nog tijd die je niet kunt opvullen. Wij zijn dan ook nog niet om. Ik geloof ook niet zo in het idee van elke supermarkt zijn eigen appel. In feite zou je de appelen bijna wereldwijd moeten kunnen vermarkten, maar uit het oogpunt van exclusiviteit om de gemaakte kosten te dekken, kan ik het wel snappen."
Op de vraag of Kees voor dit seizoen licht ziet aan het einde van de tunnel, zegt hij lachend: "We rijden net het licht in! Maar zonder gekheid, de omstandigheden zien er goed uit. Met meer vraag dan aanbod zie je toch wel een stabiel tot licht stijgende markt. Maar het zou ook wel zeer wenselijk zijn dat er de komende jaren wat extra bij de teelt terecht komt, zodat we als fruittelend Nederland ook door kunnen blijven investeren. Zoals het er nu uitziet, zijn daar dit seizoen in elk geval mogelijkheden voor."
Voor meer informatie:
Kees van Blijderveen
Gebr. van Blijderveen
De Brei 9
4031 JE Ingen
Tel: 0344-601224
[email protected]
www.blijderveenfruit.nl