Door de recente zware regenval boven de Westkaap waren er enorme verschillen: rond Wellington en Stellenbosch kregen de teeltbedrijven normale regenval zonder echte schade, terwijl in andere gebieden zoals Franschhoek en Montagu de regen met een ongelooflijk hoge intensiteit plaatselijk overstromingen en schade veroorzaakte.
"Ik denk zelf dat de overstromingen geen grote invloed hebben gehad op de daadwerkelijke oogst in onze boomgaarden", zegt Hubert Leclercq, algemeen directeur van RuBisCO, een steenfruitexporteur met eigen boomgaarden rond Stellenbosch, Paarl en Montagu.
Black Pearl plums
"Er waren geen hagelbuien. Ik ben sindsdien bij een paar telers in Stellenbosch en in Montagu geweest die meer dan 200 mm regen hebben gehad en het fruit ziet er goed uit. We beschouwen de regenval eerder als een positieve dan als een negatieve factor."
"Daarmee bedoel ik niet om de grote schade aan de infrastructuur te bagatelliseren, die op sommige plaatsen ernstig was, maar over het algemeen zien we in onze boomgaarden niet dat de overstromingen een nadelig effect hebben gehad op de oogst zelf."
Hij merkt op dat de vroegbloeiende pruimen, zoals Black Splendor en Black Pearl, nu worden uitgedund, evenals nectarines. Hij zegt dat wat hij tot nu toe heeft gezien op nectarines een goede oogst is.
"De regen was vroeg genoeg voordat het fruit werd uitgedund, en daarom was de impact niet groot. Drie weken eerder hadden we beperkte ijzel en hagel in bepaalde gebieden, dus telers kunnen nu dunnen en het door hagel beschadigde fruit verwijderen."
Voor meer informatie:Hubert Leclercq
RuBisCO
Tel: +27 83 658 7722
hubert@rubisco.co.za